. световни ски новини
10 Декември 2016 - 22:30
Норвежка доминация в ски бягането в Давос
17-годишен словенски ски скачач с трета победа за сезона

СКИ БЯГАНЕ. Норвежките ски-бегачи доминираха тотално в днешните стартове при мъжете и жените за Световната купа в швейцарския зимен център Давос. При мъжете водачът в генералното класиране и трикратен носител на Световната купа Мартин Йонсруд Сундби бе най-бърз по 30-километровата дистанция (свободен стил) с време 1:07.31.6 часа. Победата е трета за сезона за Сундби и общо 19-а в кариерата му. Втори остана друг норвежец - Андерс Глоерсен, с изоставане от 13,7 секунди. Трети е финладецът Мати Хейкинен на 25,7 секунди след победителя. Българинът Веселин Цинзов завърши 50-и с изоставане от 4:38.8 след Сундби. В генералното класиране Сундби е начело с 450 точки, следван от шведа Кале Халфварсон с 316.

По-рано норвежката школа доминираше и при жените. Ингвилд Флугстад Йостберг оглави норвежкото дуо в дистанцията 15 километра, а на второ място остана водачката в класирането за Световната купа Хайди Венг. Йостберг, която участва основно в щафетите на Норвегия на Световните първенства и на олимпийските игри, завърши първа с време 37 минути, 44.4 секунди при петата си победа в кариерата си в свободния стил ски-бягане. Венг остана на 2-а позиция на 7.9 секунди, а трета се класира Криста Пармакоски от Финландия, изостанала на 16.7 секунди. При това положение Венг остана начело в генералното класиране с 539 точки, пред Йостберг с 469 и Пармакоски с 417.

10 декември 2016 | 18:16

СКИ СКОК. Домен Превц спечели трета победа за сезона след успех на голямата шанца в Лилехамер, Норвегия, четвърти старт за Световната купа по ски-скок. 17-годишният словенец направи скокове от 142,5 и 141,5 метра и с общо 301,2 точки завоюва победата. Втори остана норвежецът Даниел Андре Танде с опити от 136 и 137,5 и сбор от 290,8 точки. Третото място е австриецът Щефан Крафт със скокове от 137 и 135,5 точки и сор от 286,5 точки.

Двойният олимпийски шампион Камил Стох от Полша завърши четвърти с 277,5 точки (134,5/131,5).

С победата в Лилехамер Превц увеличи аванса си на върха в генералното класиране. Словенецът има 320 точки, втори е Даниел Танде с 258, а трети Зеверин Фройнд (Германия) с 228 точки.

10 декември 2016 | 22:30

Хенрик Кристоферсен спечели слалома във Вал Д`Изер – 11 Декември 2016 - 18:10
Устюгов и Майкен Фала спечелиха спринтовете за Световната купа в Давос – 11 Декември 2016 - 18:10
16-та победа в кариерата за Камил Стох – 11 Декември 2016 - 21:52
Янсруд спечели супер-Г във Вал Гардена – 16 Декември 2016 - 17:12
Макс Франц с първа победа за Световната купа по ски – 17 Декември 2016 - 15:41

Пинтюро спечели гигантския слалом пред своя публика във Вал д`Изер – 10 Декември 2016 - 16:59
Лара Гут спечели 20-ата си победа за Световната купа – 04 Декември 2016 - 23:48
Домен Превц оглави генералното класиране в Световната купа по ски-скок – 04 Декември 2016 - 20:45
Матийо Февр спечели гигантския слалом във Вал Д`Изер – 04 Декември 2016 - 16:03
Венг и Йостберг закриха мини-тура в Лилехамер с двойна победа за Норвегия – 04 Декември 2016 - 14:41