Вторник, 19 Март 2024

. световни ски новини
27 Ноември 2017 - 08:38
Шетил Янсруд триумфира в Супер-Г в Лейк Луис

АЛПИЙСКИ СКИ. Норвежецът Шетил Янсруд спечели състезанието в дисциплината супер гигантски слалом от Световната купа по ски алпийски дисциплини в Лейк Луис. Той беше най-бърз по канадското трасе и финишира за 1:30,76, с 0,28 секунди по-бързо от австриеца Макс Франц.

Янсруд, който остана пети в спускането в събота се реваншира и направи много силно състезание. Носителят на Малкия кристален глобус в дисциплината Супер-Г беше считан и за основен фаворит преди състезанието, и оправда очакванията. Той направи много силна горна част, а след това беше събрал достатъчно скорост, която му позволи да остане пред Франц.

Трети се нареди още един австриец, ветеранът Ханес Райхелт. Той даде резултат 1:31.04, на 0.32 зад победителя и само на четири хилядни зад своя сънародник.

Конкуренцията беше много оспорвана, като под секунда слязоха другите две норвежки звезди Александър Аамод Килде и Аксел Люнд Свиндал. Топ 10 допълниха тримата италианци Кристоф Инерхофер, Доминик Парис и Петер Фил, австриецът Винсент Крихмайр и германският скиор Йозеф Ферщъл.

Победителят от спускането Беат Фойц завърши 12-и.

За 32-годишния Янсруд това е 20-а победа в Световната купа и общо 10-а в Супер-Г. Той има 42 подиума в кариерата си.

С успеха си в Лейк Луис норвежецът поведе и в класирането през сезона. Той има 145 точки, а втори зад него е Фойц със 122. Топ 5 допълват Свиндал (105), Франц (104) и Феликс Нойройтер (100), който обаче се контузи и пропуска остатъка от сезона.

Следващата седмица стартовете при мъжете продължават в американския курорт Бийвър Крийк. На 1 декември предстои спускане, а ден по-късно е състезанието в Супер-Г. На 3 декември неделя мъжете ще се състезават в гигантския слалом.

Шифрин записа 26-та победа в слалома

При дамите Микаела Шифрин беше най-бърза пред родна публика в американския курорт Килингтън. Носителката на Големия кристален глобус за миналия сезон победи в слалома и взе 32-и успех в Световната купа. 22-годишната американка вече има 26 победи в коронната си дисциплина.

Тя буквално разби конкуренцията си и финишира с 1.64 секунди пред Петра Влъхова. Словачката, която спечели слалома в Леви, този път не можа да се противопостави на американката. Трета на почетната стълбичка се качи австрийката Бернадете Шийлд, която изостана на 2.67 секунди.

Разочарование претърпя австрийката Венди Холденер, която завърши трета в Леви. Опитната състезателка се движеше втора след първия манш, но допусна грешка във второто спускане и не завърши.

"Имах чувството, че публиката ме теглеше напред и наистина ми помогна да спечеля. Като видях времето си направо останах без думи, това беше едно великолепно състезание пред най-добрите фенове на света", каза Шифрин след финала.

След два старта в дисциплината слалом Влъхова и Шифрин са с равни точки, по 180. Трета зад тях е Фрида Хансдотер от Швеция. В класирането за Големия кристален глобус американката е първа с 305 точки, а Влъхова е вторя с 221.

През тази седмица дамите се пренасят в Лейк Луис, където имат три старта. На 1 и 2 декември има две спускания, а в неделя на 3 декември е стартът в Супер-Г.

Крайно класиране в слалома на дамите в Килингтън:
1. Микаела Шифрин (САЩ) - 1:40.91 минути (49.57 секунди в първия манш и 51.34 секунди във втория манш)
2. Петра Влъхова (Словакия) - 1:42.55 (51.02+51.53)
3. Бернадете Шилд (Австрия) - 1:43.58 (50.86+52.72)
4. Денизе Файерабенд (Швейцария) - 1:43.61 (51.85+51.76)
5. Фрида Хансдотер (Швеция) - 1:43.69 (50.97+52.72)
6. Ана Свен-Ларсон (Швеция) - 1:43.94 (51.84+52.10)

Топло време провали тренировката преди първото спускане в Лейк Люис – 30 Ноември 2017 - 11:58
Австриецът Крийхмайр с първа победа за СК, спечели суперГ в Бийвър Крийк – 01 Декември 2017 - 22:57
Кони Хютер спечели първото спускане за сезона в Лейк Луис – 02 Декември 2017 - 11:02
Йоханес Клабо и Майкен Касперсен Фала триумфираха в спринта в Лилехамер – 02 Декември 2017 - 16:07
Аксел Лунд Свиндал спечели спускането в Бийвър Крийк – 02 Декември 2017 - 22:30

Словенец спечели втория старт от СК по ски скокове – 26 Ноември 2017 - 18:34
Перфектен уикенд за норвежеца Клабо на СК по ски бягане в Рука – 26 Ноември 2017 - 15:22
Феликс Нойройтер аут за целия сезон след контузия, пропуска и Олимпиадата – 26 Ноември 2017 - 13:12
Беат Фойц спечели спускането в Лейк Луис – 25 Ноември 2017 - 23:04
Йоханес Клабо и Марит Бьорген триумфираха в Рука – 25 Ноември 2017 - 15:38