. световни ски новини
06 Януари 2019 - 17:59
Йоханес Клаебо стана най-младият победител в "Тур дьо ски"
Ингвилд Флугстад Йостберг спечели веригата "Тур дьо ски" при дамите

СКИ БЯГАНЕ TOUR DE SKI. Норвежецът Йоханес Клаебо стана победител в сериите "Тур дьо ски", които се проведоха за 13-и път. Носителят на три златни медала от Oлимпийските игри в Пьонгчанг в ски бягането стана най-младият победител в "Тур дьо ски", след като триумфира на 22 години и 76 дни.

Клаебо подобри досегашния рекорд на Дарио Колоня (22 години и 299 дни), поставен преди 10 години.

Норвежецът затвърди доминацията си и в последния кръг, след като спечели преследването на 9 километра с финално изкачване в свободен стил в италианския зимен център Вал ди Фиеме. Клаебо взе пета етапна победа за сезона с време 32:51.3 минути. Той стартира с огромен аванс пред Сергей Устюгов - над 1.20 минути, но завърши само на 16.7 секунди пред руснака. Клаебо имаше големи затруднения по финалното изкачване, но все пак финишира пръв.

Трети се нареди Симен Крюгер, който завърши на 48.8 секунди зад съотборника си. Норвежците имаха още двама представители в топ 10 – Сюр Рьоте завърши четвърти, а Мартин Сундби седми. Руснаците сред първите десет бяха петима, като освен Устюгов влязоха Александър Болшунов, Андрей Мелниченко, Денис Спицов и Андрей Ларков.

"Беше много трудно на изкачването. Бях много изморен през цялото време и страдах. Знаех, че разликата пада, затова просто се събрах, за да мога да финиширам. Беше ми приятно накрая просто да видя, че е далеч от мен, и да завърша", каза Клаебо след финала.

Четирикратният шампион и защитаващ титлата си от миналия сезон Дарио Колоня (Швейцария) нямаше шансове за пети трофей от веригата и дори не стартира в днешното състезание.

В генералното подреждане за Световната купа начело излезе Клаебо с 934 точки, следван от Александър Болшунов (Русия) с 810 и Шур Рьоте (Норвегия) с 634 точки.

При дамите победата също отиде за Норвегия. Лидерката Ингвилд Флугстад Йостберг не допусна изненада, като завърши с общо време 2:30:31.2 часа. В последния, 7-ми етап тя спечели 9-километровото преследване с време 35:15.0 минути.

Норвежката стартира с преднина от почти минута пред втората Наталия Непряева, но по стръмното изкачване преди финала успя да я увеличи до цели 2:42.0 минути. Рускинята изглеждаше изтощена в последните метри, но все пак успя да запази втората си позиция, а трета завърши финландката Криста Пармакоски на 2:55.9 минути.

Рускините Анастасия Седова, Юлия Белорукова и американката Джесика Дигинс довършиха челната шестица в днешния старт, като заради формата на състезанието тя повтори напълно и крайното класиране в "Тур дьо ски".

За Йостберг това е първи успех в общото подреждане във веригата, като през 2016 и 2018 година тя оставаше втора след Терезе Йохауг и Хайди Венг. Норвежката е първата жена, която записва класиране в топ 3 на всеки от седемте етапа на "Тур дьо ски" в последните седем години.

Защитаващата титлата си Венг остана едва седма с 6:49.3 минути изоставане.

С победата си в "Тур дьо ски" Йостберг изкова убедителен аванс на върха в подреждането за Световната купа по ски бягане. Норвежката взе 400 точки и вече има общо 1152. Втора е Пармакоски с 883, а само на 2 точки зад финландката е Непряева с 881. Четвъртото място с 680 точки е за Белорукова, пета е Дигинс с 601 точки, а норвежката Терезе Йохауг, която водеше преди началото на "Тур дьо ски", но не взе участие в нито едно състезание от веригата, е шеста с 600 точки. В класирането за Малката световна купа в дистанционните стартове първото място отново е за Йостберг с 522 точки, следвана от Пармакоски с 414 и Йохауг с 400.

по материали на
Дневник.бг и Sportal.bg
06 януари 2019 г.

Марсел Хиршер триумфира на слалома в Загреб за 5-ти път – 06 Януари 2019 - 18:00
Кобаяши триумфира в "Четирите шанци" и стана третият в историята с Голям шлем – 06 Януари 2019 - 20:20
Регионът на Алпите е блокиран от тежкия снеговалеж – 06 Януари 2019 - 21:14
Висок риск от лавини в Алпите, няколко загинали при инциденти – 07 Януари 2019 - 16:09
Линдзи Вон се завръща на пистата през уикенда – 07 Януари 2019 - 19:36

Шифрин триумфира на слалома в Загреб – 05 Януари 2019 - 18:41
Отложиха квалификацията в Бишофсхофен заради силен снеговалеж – 05 Януари 2019 - 18:10
Клаебо с огромна крачка към триумф в "Тур дьо ски" – 05 Януари 2019 - 17:55
Йоханес Клаебо спечели преследването в Оберстдорф и остана начело в "Тур дьо ски" – 03 Януари 2019 - 18:11
Емил Иверсен спечели четвъртия старт от "Тур дьо ски" – 02 Януари 2019 - 16:44