Вторник, 19 Март 2024

. спорт
10 Март 2019 - 15:08
Женската щафета на България завърши на 7-мо място на Световното по шорттрек в София
Катрин Маноилова: Силна съм, това е поредното предизвикателство

ШОРТТРЕК. Щафетата на България за жени завърши на седмо място в крайното класиране на световното първенство по шорттрек за мъже и жени в "Арена Армеец". Входът за зрители е свободен.

Катрин Маноилова, Зорница Пенчева, Анна Якимова и Лилия Джустрова заеха трето място във финал Б на 3000 метра с време 4:30.819 минути. Маноилова участва в бягането, въпреки че има хематом в главата.

Япония спечели финала за разпределение на местата от пето до седмо с 4:16.648 минути, пред Казахстан с 4:18.649 минути и България.

На финал Б при щафетите мъже на 5000 метра победител стана Холандия със 7:01.422 минути, следван от Канада със 7:01.552 и Япония със 7:01.904 минути.

Българските състезатели се представиха добре и в сериите за разпределение на местата след 20-о на 1000 метра.

При мъжете Калоян Ангелов е четвърти в първа серия с 1:33.511 минута, а Димитър Георгиев се нареди четвърти в пета серия с 1:34.860 минути.

При жените Лилия Джустрова зае трето място в първа серия с 1:42.636 минута, Зорница Пенчева е трета във втора серия с 1:46.577 минута, а Анна Якимова завърши трета в трета серия с 1:40.913 минута.

Мястото им в крайното класиране на дистанцията ще стане ясно по-късно днес.

От 14.00 часа започват финалните бягания на 1000 метра при мъжете и жените, суперфиналите на 3000 метра за мъже и жени, а световното първенство завършва с финалите на щафетите жени и мъже съответно от 16.34 и 16.43 часа.

10 март 2019 | 13:25

Българското участие на световното първенство по шорттрек в София приключи с финал "Б" в щафетата на 3000 м при жените, в който бяха още Япония и Казахстан. Нашите останаха трети, а две обиколки за тима по време на бягането направи Катрин Маноилова. Както е известно, тя пропусна индивидуалните дисциплини, защото на 2 март падна на тренировка в Зимния дворец и контузи главата си. Въпреки травмата обаче се включи в щафетата, която бе сред 8-те, имащи право на участие в шампионата в "Арена Армеец".

"Радвам се, че успях да допринеса за това участие, защото то беше много важно за нас. Събрах се два пъти след тежки контузии единствено с мисълта, че ще имам възможност да се състезавам пред родна публика, но съдбата отреди друго", сподели Маноилова, която в полуфинала на щафетите направи само една обиколка.

Българката е категорична, че вече гледа към следващия сезон, но за нея най-важното в момента е пълното й възстановяване от травмата. А резултатът от нея е 4-милиметров хематом, заради който се наложи да остане няколко дни в болница за наблюдение. После най-добрите специалисти в страната се произнесоха, че натоварване не се препоръчва.

"Рискът с моето участие обаче бе добре преценен - разказа Катрин, - Щом излязох на леда вчера веднага усетих прилив на енергия, чувствах се много развълнувана и ми се искаше да направя повече от една обиколка. Но знаех, че трябва да съм смирена и да се вслушвам в съветите."

Маноилова каза още, че е щастлива, че толкова публика е дошла в залата и допълни: "Имам много хора зад гърба си, аз съм силна и това е просто поредното предизвикателство!".

С големи амбиции ще започнат подготовката си за следващия сезон националните състезатели на България по шорттрек. Това споделиха самите те, след като приключиха индивидуалното си участие на световното първенство за мъже и жени в София с битките за класиране след 20-о място в трите дистанции - 500 м, 1000 м и 1500 м.

"Много съм доволен от представянето си, особено днес, защото на 1000 м направих личен резултат", сподели 16-годишният Калоян Ангелов. Той допълни, че определено се чувства по-опитен след бяганията в "Арена Армеец" и от възможността да наблюдава на едно място как тренират и се състезават най-добрите в света в момента.

Съотборникът му Димитър Георгиев призна, че контузията, която извади Катрин Маноилова от участие в индивидуалните дисциплини, е дала отражение върху поведението му на леда.

"Бях малко по-внимателен на тренировки след станалото", каза Митко, който в събота навърши 22 години. Той обаче е категоричен, че в момента e много по-мотивиран.

"Чувствахме се прекрасно в "Арена Армеец". Всеки допусна някакви грешки в хода на състезанието - и в щафетата, и в индивидуалното. Не съжаляваме за нищо, но има неща, които може да се подобрят", категорична е Зорница Пенчева.

Според нея тимът е пораснал много в последните две години, а през уикенда на световното в София някои неща ясно са проличали. Крайната равносметка за нея обаче е позитивна.

Лилия Джустрова също гледа напред и чака с нетърпение новия сезон, особено световните купи и европейското първенство. "Целта е да сме възможно най-напред в класирането, а защо не и да се борим за медалите на шампионата на Стария континент", казва Лили.
10 март 2019 | 14:57

Още три титли за Република Корея на Световното по шорттрек в София – 10 Март 2019 - 18:09
Нови трасета и солидни бонуси за маратонската верига "Бягането като начин на живот 2019" – 11 Март 2019 - 10:49
ISU: Световното в София може да е вдъхновение за нови върхове на българския шорттрек – 11 Март 2019 - 16:10
Рекорд при жените и „фотофиниш“ при мъжете на Маратон Стара Загора – 31 Март 2019 - 15:50
Kaufland София Полумаратон с ново атрактивно трасе от Орлов мост до летището и обратно – 11 Април 2019 - 18:44

Корея с три титли на Световното п-во по шорттрек в София – 09 Март 2019 - 19:30
Световното по шорттрек започва утре в зала Арена Аремеец – 07 Март 2019 - 19:28
Сайтът на Международния кънки съюз със специален материал за Жени Раданова – 05 Март 2019 - 11:31
Световното в София може да е последно за суперзвезда в шорттрека – 13 Февруари 2019 - 13:11
Обиколката на Софийския маратон вече ще е 21 км – 12 Февруари 2019 - 19:56