SKI.BG
     Сряда, 24 Април 2024
[english version] english version
FIS World Snow Day Sofia 2022
БЪЛГАРСКА ФЕДЕРАЦИЯ СКИ
FIS World Snow Day Sofia 2021
FIS World Snow Day Sofia 2020
FIS World Snow Day Sofia 2012
ЕДИН СКИ ДЕН НА.. фотогалерии
World Skitest
SKI.BG partner > Yourski.RU
SKI.BG PHOTO GALLERY
СКИ в България > СКИ порталът!
 
FIS Alpine World Ski Cup Bansko 2009 LIVE
СПОНСОРИ на БФСки
Националният Ски Отбор
NOKIA Snowboard FIS World Cup Big Air Sofia 2007
 
СКИ в България > СКИ порталът!

 . бг ски новини
19 Март 2008 - 16:02
Банките вече не отпускат кредити за зимните курорти
изпрати на приятел Printer friendly версия

Това смята мениджърът на "Бългериан пропъртийз" Никола Стоянов. Неговата компания заедно с дъщерните си дружества предлага пълен набор от услуги на пазара на имоти - консултиране, продажба, управление, туроператорска дейност. "Бългериан пропъртийз" е една от големите компании, които през последните години продадоха хиляди апартаменти на англичани и ирландци.

Какво се случва в зимните курорти в момента?

- Почти всички банки спряха да отпускат кредити за зимните курорти. Настроени са много скептично към ваканционните селища и апартаментите в ски курортите. Единственото изключение е Боровец, който има някакъв потенциал и не е презастроен. Там няма свободна продажба на земя, както е в Банско и Пампорово.

В момента най-тежко е положението с продажбата на апартаменти в Пампорово, а на второ място и в Банско. В Пампорово има повече комплекси, които са построени и не са продадени или които са започнати да се строят и са спрени наполовина. Там туристическият сезон е нечувано лош. Това се дължи на отдалечеността от летището в София. Друга причина е, че Пампорово е на по-ниска височина и голяма част от скиорите предпочитат да карат ски в другите курорти.

Кога спря кредитирането от банките?

- От около 4-5 месеца. Банките въобще вече не искат и да чуят за зимните курорти. Преди отпускаха кредит за строителство само срещу гаранция за земята, после отпускаха предимно срещу акт 16, а сега и това не правят. Настроени са много скептично. Наши клиенти, на които предлагаме услугата управление на проекти (Project Management), получиха вече отказ от няколко банки. Предполагам, че ако отиде някоя сериозна фирма с име и опит в България и поиска финансиране за сграда на груб строеж, може и да го получи. Но в масовия случай банките вече отказват средства.

На какво се дължи това?

- На липсата на реални сделки. Броят им в зимните курорти намаля значително през последните 8-10 месеца. През януари 2006 г. направихме рекорд и продадохме 86 апартамента за 20 дни. Януари тази година имаме 6 или 7 сделки. Спадът е десет пъти. Ние сме едни от малкото, които продължаваме да продаваме, макар и с ниски темпове, и на месец имаме средно по 3-5 апартамента. При по-малките агенции броят на сделките е паднал 20-30 пъти. Познавам колеги в Банско, които през последните месеци не са продали нито един имот. Банките спряха да кредитират основно заради това, че няма вече интерес от основните купувачи.

Защо няма сделки?

- Няколко са причините. Основните купувачи за ски курортите са частни инвеститори от Великобритания. В 70-80% от случаите клиентите преипотекираха имота си в Англия и с парите купуваха в България. В момента, в който се чуха първите тревожни сигнали за рисковите ипотеки в САЩ и се пренесоха във Великобритания, английските купувачи рязко спряха да купуват. Те вече не можеха да взимат лесни ипотеки, с които да купуват в България. Тенденцията е, че през последните осем-десет месеца англичаните масово се отдръпнаха от пазара на имоти в България. Ако през миналата година англичаните бяха 90% от чуждестранните купувачи, то сега те са едва 5 на сто.

Преди в Англия беше много лесно да вземеш кредит. И много англичани се подлъгаха с мисълта да спечелят по две направления - доходност от наеми и препродажба след няколко години. Вина за това имаха и самите агенции, които обещаваха непостижими печалби. Особено английските агенции. Те дойдоха с опита си от Испания и решиха да го приложат и тук. И така се стигна до еуфорията на английския пазар, където медиите непрекъснато обясняваха как трябва да се купува в България.

Англичаните купуваха апартаменти само по снимка. Нормално би било да купиш апартамент, да го дадеш на фирма за управление и да печелиш от наемите. След три-четири години се предполага, че цената на апартамента ще скочи и ще можеш да спечелиш дори двойно. Да, но това не се случи в курортите. В момента, в който те усетиха, че има финансова криза и няма възвращаемост, решиха да избягат.

Защо няма възвращаемост?

- Най-вече заради лошото управление на вече продадените апартаменти. Агенциите, които предлагат тази услуга, се броят на пръстите на ръката. Всички инвеститори и строители обещават услугата отдаване под наем, но на практика не я предоставят. Една ваканционна сграда трябва да има персонал и управител. Строителите обещават, че ще управляват и отдават апартаментите под наем, но в момента, в който построят сградата и вземат акт 16, я заключват и изчезват. Така по закона за етажната собственост англичаните, които никога не са си и виждали апартамента, би трябвало да организират събрания, да си назначат чистачка и т.н.

Каква част от сградите в планинските курорти не се управлява?

- Назначаването на един пазач не е управление на имот. Тези сгради се продават, но трябва да имат екстри като в хотел - рецепция, ресторант, СПА център. Трябва да има персонал, който да поддържа всичко това. Ако това го няма, те не могат да привлекат туристи, на които да се отдават под наем.

Много фирми се опитаха да се занимават с управление на имоти, но после се отказаха. Тази дейност иска сериозни инвестиции, а не се печели от нея. В момента едва 20 на сто от сградите в курортите имат професионален мениджмънт. Това, разбира се, са неофициални данни, по мои наблюдения. Затова комплексите в курортите нямат доходност - защото нямат професионално управление, което да осигури наематели.

Каква ще е съдбата на комплексите, които са финансирани с кредити и не са продадени?

- Повечето строителни предприемачи са всякакви хора, които, примамени от идеята за бърза печалба, са купили терен, дали са го на агенция, продали са апартаментите на зелено и с парите от продажбата са финансирали строежа. Малко са професионалните фирми.

Трябва да е ясно на всички, че цените в зимните курорти са много надути. Цена от 1500 евро на кв.м е изключително незаслужено висока. Най-мощните компании ще продължат да си продават апартаментите на висока цена и те рано или късно ще намерят купувач. Моята прогноза е, че построеното до момента с акт 16 ще се продаде, бързо или бавно. Всичко зависи от това доколко предприемачите са готови да правят отстъпка от цената си. Ако си свалят цените, ще ги продадат бързо. Нови строежи в Банско и Пампорово вече няма. Тенденцията за бързо строителство в зимните курорти отшумя.

Има ли друг потенциален пазар за зимните курорти?

- Масов не. Англичаните могат да се върнат след пет години, но сега си тръгнаха. Има спорадичен интерес от Русия, Украйна, малко Гърция и това е.

А каква е ситуацията на морето?

- Там 2006 г. беше трудна. Миналата година беше по-добра, започнаха да идват украинци, руснаци и поляци. Появиха се клиенти от балтийските републики и Скандинавия. Няма масови представители на един пазар, но пък са разнообразни купувачи. Там положението е по-добро от това на планината. Новите купувачи обаче са много по-различни от англичаните, не се хвърлят като стадо да купуват. Капризни са, съмняват се, проучват и не искат да купуват на зелено. Тези клиенти вече търсят и качество на строителство, искат да има всички услуги за управление и отдаване на място. Комплексите, които са на 6-а, 7-ма и 20-а линия в Слънчев бряг не се продават. В някои зони в Слънчев бряг, Равда и Свети Влас има инвеститори, които са си свалили цените до 500 евро на кв.м, което е близо до себестойността. Само и само да се отърват. За сметка на това има интерес към комплексите на първа линия. Там и цените са високи. Руснаците купуват повече на север, поляците - на юг.

Какъв е ефектът от тенденцията хотелите по морето да се преформатират в апартаменти и да се продават на парче?

- Тя ще се задълбочи заради ниската възвращаемост на туристическия пазар. В туризма конкуренцията е много голяма, а интересът - не толкова. Хотелите са много и се молят на всякакви туристи да ходят при тях. През последните две години на пазара излязоха около 1000 хотела за продажба. Но никой не иска да ги купи, защото знае колко е трудно да се печели от туризъм. Сега предприеха нова стратегия - да ги продават на парче.

Има ли пазар за тях?

- Според мен, да. И то добър. Хотелите са построени на предни линии в центровете на курортите, където инфраструктурата е изградена. Хората, които ще ги управляват, са хотелиери и знаят как да докарат туристи. Те преустройват хотелски стаи в т.нар. студио. Това в момента е хитът на пазара - малка боксониера, ниска цена на първа линия. Идеално семейството да почива там две седмици, а през останалото време да се отдава под наем.

Как гледате на проектите за голф?

- Положително. България има потенциал да се превърне в успешна голф дестинация до десетина години. У нас има потенциал за 30 игрища. Имаме много добри условия за това. Голфърите обичат да сменят игрищата. В същото време все повече хора започват да играят голф. Те имат нужда от повече нови дестинации, на които да играят. България би могла да се налага и развива като голф дестинация.

интервю: Зорница Маркова
в-к Дневник - Пазари, 06 март 2008 г., 21:19


 

изпрати на приятел Printer friendly версия  

Следваща:
Законопроектът за спорта влиза в парламента до края на месеца – 19 Март 2008 - 21:12
Михаела Дорфмайстер остана очарована от пистите в Банско – 21 Март 2008 - 17:16
Строят ски писта догодина над село Тънково в района на Хасково – 22 Март 2008 - 11:43
Супер яхтата "Ериксон" от Volvo Ocean Race пристана във Варна – 22 Март 2008 - 12:35
Председателят на БФСки се обяви за облекчения в бизнеса при инвестиции в спорта – 25 Март 2008 - 20:04

Предходна:
VIII-ми Шампионат по ски за деца от 4 до 10 г. Купа “Мотен 2008” – 17 Март 2008 - 13:36
Над 100 деца участваха в ски състезание в Боровец – 15 Март 2008 - 22:35
До 2500 евро струва сертификатът за екохотел – 13 Март 2008 - 13:25
Nesquik Plus със състезание по ски за деца тази неделя на Витоша – 12 Март 2008 - 17:49
Карлсберг откри леден бар в Банско – 10 Март 2008 - 21:44

Powered by [xt] , PHP & MySQL

NO27 на списание СКИ&БОРД, спорт, лайфстайл, индустрия !
SKI.BG PHOTO GALLERY
ispo BrandNew Awards
 ski poll
Кой зимен спорт сте опитвали и практикувате?
Алпийски ски
Ски ходене/ски туринг
Беккънтри ски
Телемарк ски
Ски бягане
Ски скок
Сноуборд
Фристайл ски
Фристайл сноуборд
Фрирайд ски
Фрирайд сноуборд
Снегоходки
Спускане с шейни
Туризъм/трекинг
СПА
Не спортувам
Друго


View results
FIS Live Timing
NO26 на списание СКИ&БОРД, спорт, лайфстайл, индустрия !
NO25 на списание СКИ&БОРД, спорт, лайфстайл, индустрия !
NO24 на списание СКИ&БОРД, спорт, лайфстайл, индустрия !
NO23 на списание СКИ&БОРД, спорт, лайфстайл, индустрия !
NO22 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO21 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO20 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO19 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO18 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO17 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO16 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO15 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO14 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NOX3 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO12 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO11 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO10 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO9 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO8 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO7 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO6 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO5 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO4 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO3 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO2 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
Списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
 
 
XXIII Olympic Winter Games PyeongChang 2018
XXIII-ти Зимни
Олимпийски игри ПьонгЧанг 2018!
XXII Olympic Winter Games Sochi 2014
XXII-ри Зимни
Олимпийски игри Сочи 2014!
XXI Olympic Winter Games, Vancouver 2010
XXI-ви Зимни
Олимпийски игри
Ванкувър 2010 !
XX Olympic Winter Games, Torino 2006
XX-ти Зимни
Олимпийски игри !
XIX Olympic Winter Games, Salt Lake 2002
XIX-ти Зимни
Олимпийски игри !
 
 
 
© 2002-2019, SKI.BG > www.ski.bg > www.skibg.com > SKI.BG > СКИ в България > Банките вече не отпускат кредити за зимните курорти > СКИ Порталът! All rights reserved. Всички права запазени. Terms & Conditions - Условия за ползване. Powered by [xt]. нагоре