Сряда, 24 Април 2024

. бг ски новини
13 Март 2003 - 21:12
ФИС Европейска Купа по Сноуборд в Боровец 8 и 9 Март

На 8-9 март 2003г, в к.к. Боровец се проведе първото международно състезание по сноуборд - алпийски дисциплини в България, откакто този спорт се практикува в нашата страна. Състезанието Balkan Open Cup Borovetz 2003, бе предпоследен кръг от Европейската купа на ФИС по сноуборд. Проведени бяха два паралелни гигантски слалома (PGS), в които взеха участие 37 мъже и 10 жени, представители на България, Австрия, Швейцария, Гърция, Македония, Сърбия и Румъния.

Класирането в челото на Европейската купа на ФИС преди тези стартове при мъжете и жените бе следното: при жените Сузана Войтехова (Чехия) имаше голяма преднина пред сънародничката си Петра Елстерова и двете решиха да не рискуват като участват в Боровец, тъй като от техните високи точки, при евентуален неуспех щяха да се възползват техните конкурентки. Така Войтехова предсрочно си осигури Европейската купа в алпийския сноуборд. При мъжете ситуацията бе много интересна - разликата между водача Андреас Промегер (Австрия) и втория Хайнц Инигер (Швейцария) бе само една точка.  Ето защо Международната федерация (ФИС) в лицето на Техническия делегат Зигфрид Шмьолцер (Австрия) предварително поставиха високи изисквания пред организаторите от БФСки и Бороспорт, които да гарантират отлични условия за честна битка, победителят от която щеше да прегърне трофея при мъжете. Държа да отбележа, че още с пристигането си в България, Промегер и Инингер се споразумяха да решат кой ще бъде носителя на титлата тук, в Боровец и след това да не пътуват за последното състезание в Пояна Брасов (Румъния).

Състезанията се проведоха в долната част на писта Ястребец-3 при слънчево и ясно време. Пистата бе отлично подготвена, за състезателите работеше специален влек, който бе само на 30-ина метра от хотела, в който те бяха настанени. През първия състезателен ден изненади нямаше - при жените българките доминираха и заеха първите 4 места в класирането. Победителка стана Теодора Пенчева, победила във финала Сима Христова. В малкия финал Ваня Михайлова надделя над Райна Кирова. При мъжете Промегер и Инигер с прагматично каране стигнаха до финала, където си размениха по една победа. Едва 13 стотни по-добро време във втори манш отредиха на А. Промегер първото място и така той успя да увеличи аванса си в генералното класиране на 36т. В малкия финал Атанас Петров спечели първия си манш срещу Тони Албрехт (Швейцария), но не завъши втория манш и така остана 4-ти.

Вторият ден от PGS състезанията предложи изтински спектакъл за зрителите изпълнили терасата на х-л Ястребец. При жените, българските сноубордистки отново доминираха и заеха първите 4 позиции. Победителка този път стана Ваня Михайлова, която успя да вземе реванш от Теодора Пенчева за загубата и на полуфинала предишния ден. Пенчева спечели първия манш, но падна лошо във втория и извади рамото си, което и попречи да спечели и второто състезание. 3-та стана Сима Христова, а 4-та Райна Кирова. Първо време в мъжката квалификация отново даде А. Промегер. За разлика от него Х. Инигер кара доста по-предпазливо и даде 8-мо време, а Т. Албрехт бе 2-ри. По този начин Инигер влезе в потока на Промегер и имаше възможност евентуално да го елиминира преди финала, лишавайки го от повече точки. Албрехт пък бе в другия поток и така на финала, той щеше да отстъпи на Инигер 1-вото място, гарантирайки му ЕК. Българите се представиха доста по-добре от предишния ден и успяха да класират 11 състезатели в първите 16.  Двамата основни претенденти се срещнаха още на ? финала. Инигер спечели първия манш с преднина от 66 стотни, но загуби втория само с 33 стотни и така той елиминира водача за ЕК на доста ранен етап. На полуфинала той срещна Боян Гребенчарски, който върна интригата печелейки първия манш между двамата. Във втория манш обаче Гребенчарски не завърши. Другият полуфинал противопостави Атанас Петров и Тони Албрехт. Двамата си размениха по една победа и с минимален аванс от 9 стотни на финала се класира А. Петров. Там силите му стигнаха само за минимална победа в единия манш и така Хайнц Инигер от Швейцария спечели PGSа във втория ден от състезанията на Боровец, а с това и Европейската купа по сноуборд, даваща му право на индивидуална квота за Световната купа от следващия сезон. В малкия финал Албрехт надделя над Гребенчарски, след негово падане в първи манш и минимална победа във втория.

Така завърши първото международно състезание по сноуборд, провеждано някога в България. Организаторите получиха висока оценка от Техничексия делегат на ФИС и отборите за провеждането на това мероприятие. Надяваме се догодина България отново да бъде домакин на кръг от Европейската купа по сноуборд на ФИС - една верига състезания, която тепърва ще се утвърждава в големия спорт, и която дава невероятния шанс на развиващите се сноуборд нации да се представят на ниво пред Европейския елит, давайки заявка за организирането на още по-големи спортни мероприятия.

Българска федерация ски благодари за изключителната подкрепа на съорганизаторите от БОРОСПОРТ АД, както и на ОРИОН - Пампорово-ски, Чепеларе - основен доставчик на екипировка за националните отбори.

Константин Минчев

Купа Капи : Банско 2003 – 13 Март 2003 - 21:26
Пресконференция Балкански Ски Маратон 2003 – 13 Март 2003 - 21:30
Ски бягане Балканска Купа, Улудаг, Турция 7-9 Март – 17 Март 2003 - 21:18
Купа Пирин 2003 – 17 Март 2003 - 21:18
Racing за рекламисти на Алеко – 17 Март 2003 - 21:25

Държавно първенство алпийски дисциплини в Боровец за момчета и момичета – 13 Март 2003 - 21:03
Българките с тройна победа за купа "Шар Планина" – 08 Март 2003 - 18:54
Балканска купа "Маврово 2003" - отлична увертюра за купа "Шар планина" – 08 Март 2003 - 18:49
Състав на националния отбор за Световното Младежко Първенство по алпийски ски дисциплини – 02 Март 2003 - 16:58
Стефан Георгиев спечели Гигантския слалом за купа Пампорово – 02 Март 2003 - 16:48