. бг ски новини
06 Август 2008 - 12:20
Италианци и швейцарци с титлите на „Мастърс къп“ в клас „470“
Българска победа в последната гонка на Световното първенство за ветерани

470 MASTER’S CUP – ВАРНА, 1-6 АВГУСТ 2008 г. Италианците Едоардо Фалко Контарди и Джанлука Монтела спечелиха титлата в категория „Мастърс“ на световното първенство по ветроходство за ветерани в клас „470“ във Варна. Те доказаха, че не случайно са оглавили класирането още от първия ден. Новите шампиони записаха в последния ден две първи места от трите гонки при морски бриз със скорост 4-7 м/сек и взеха заслужено златните медали в най-оспорваната група – от 60 до 70 години обща възраст на екипажа. Втори останаха Йорк Зерге и Андреас Глушке от Германия, а бронзовите медали взе друг италиански екипаж – Стефано Джилиоти/Енцо Джан Дучи.

След завършването на гонките втори в класирането бяха румънските ветроходци Бужор Рошка и Михай Фагарасан. Те обаче получиха наказание за липса на подписи след края на състезанието и това ги прати на четвърта позиция. Петата пък заеха българите Станислав Касъров/Руслан Милев, които записаха втора българска победа на световното първенство – в последната, 12-а гонка. Те имат и едно първо място от първия състезателен ден – на 2 август. Петото място е и най-добрият резултат за домакините, които участваха с общо 8 лодки.

„Стартирахме не много добре, но после тръгнахме на ляв халс към Галата и този вариант се оказа печеливш днес, сподели Милев. В последния ден най-после ни помогна малко и теглото, защото вятърът беше силен. В понеделник духаше слабо и загубихме много“.

„С Руслан не сме били в една лодка от 16 години и смятам, че се справихме добре, разказа Касъров. В първия ден се карахме, във втория се ругахме, после си разказвахме вицове и така отново намерихме донякъде синхрона. Не крия, че тръгнахме на това първенство, както и на всяко друго, с амбиции, но класирането ни е реално. Италианците, които взеха титлата в категория "Мастърс", карат много добре, те бяха заедно и на европейското първенство за мъже в Лаго ди Гарда (Ит) и още там се видя, че са класни ветроходци. Румънците, които останаха втори (преди наказанието – бел.ред.), пък си бяха добри още преди много години и явно са запазили сили“.

Президентът на БФВ обясни сравнително малкото участници с отдалечеността на нашата страна от Западна Европа, където са най-многобройните яхтсмени в този клас: "До Югоизточна Европа явно пътят им идва повече и затова от заявени 23 екипажа останаха само 19, каза той. Преди две години в Александруполис (Гър) обаче бяха само 14".

При най-възрастните – над 100 години обща възраст, шампиони за „Гранд Мастърс“ са швейцарците Мартин Щайгер/Ханс Вонмоос. Сребърните медали взе семейството техни сънародници - Хюберт и Верена Кирман, а бронза - българската двойка Хенрих Кокончев/Георги Георгиев, за която това беше първото състезание в този клас изобщо. Вицешампионът г-н Хюберт Кирман е представител на класната асоциация „470“ и шкипер на най-вазрастната двойка ветроходци в състезанието – общо 122 години.

При „най-младите“ - от 60 до 70 г., първи са братята Иван (36 г.) и Захари (33) Йорданови от Несебър (8-и в генералното класиране), втори – Маркус Отхофер/Харалд Обергфел (Гер), а трети – Милко Харизанов/Лазар Тулев от България.

„Стана добро първенство и съм доволен, че успяхме да проведем 12 гонки и то при добра организация, коментира президентът на Българската федерация по ветроходство Станислав Касъров, който постигна зад руля най-доброто класиране за домакините. - Това състезание беше изключително важен тест за Варна като домакин на престижно първенство. Догодина тук е европейското в клас „Фин“ за мъже, на което ще има поне 70 лодки. Сега на практика проверихме условията за него, местните особености на акваторията и ветровете. световното първанство програма. Кандидати сме и за домакини на европейското за клас „470“ през 2012 година, което ще е най-вероятно и една от олимпийските квалификации за Летните игри в Лондон. Надявам се, че това, което показахме, ще ни помогне да получим и това домакинство.“

От останалите българи Радослав Марков/Атанас Иванов са 7-и, Николай Георгиев/Георги Калоянов – 13-и, Стефан Стефанов/Димитър Филипов – 16-и, Петко Димитров/Илиан Тенекеджиев – 17-и и Камен Калчев/Ивелин Димитров – 18-и.

Бойко Оков
2008-08-05 19:58:51
bg-sail.org

Краси Анев стана европейски шампион по летен биатлон в спринта – 16 Август 2008 - 16:44
Руснаците най-добри и в масовия старт на Европейското в Банско – 16 Август 2008 - 16:45
Българската смесена щафета завърши 4-а на Европейското първенство в Банско – 17 Август 2008 - 23:22
Национално ветроходно първенство клас Оптимист събира 30 млади ветроходци в Балчик – 29 Август 2008 - 14:45
Днес е Денят на туризма – 31 Август 2008 - 18:19

Фаворитите оцеляха и след слабите ветрове – 06 Август 2008 - 12:11
Оспорвани гонки при лидерите на световното за ветерани – 06 Август 2008 - 12:08
Български екипаж спечели гонка на световното за ветерани – 06 Август 2008 - 12:06
Започна Световното първенство в клас 470 за ветерани – 06 Август 2008 - 12:05
Биатлонисти от 22 страни на Европейското в Банско – 05 Август 2008 - 12:56