. световни ски новини
07 Март 2021 - 18:05
Двойна победа за братята Бьо в преследването в Нове Место
При дамите Екхоф записа 10-а победа за сезона в СК по биатлон

БИАТЛОН. Норвежките братя Тарей и Йоханес Тингес Бьо записаха двойна победа в мъжкото преследване на 12.5 километра валидно за Световната купа по биатлон, което се проведе в Нове Место на Марове (Чехия).

До финала първи стигна по-опитният от двамата, Тарей, премина дистанцията за 28:17.3 минути, като допусна само една грешка при четирите си стрелби. Тя дойде още в първото посещение на огневия рубеж, след което носителят на големия кристален глобус за 2011 година бе безгрешен до финала. Неговият брат направи една наказателна обиколка повече, като той също бе безгрешен в двете стрелби от положение прав, но допусна по една грешка при двете такива от легнал.

Трети завърши победителят от вчерашния спринт Симон Дестьо (Франция), който също като Йоханес Бьо направи два пропуска. Французинът си осигури мястото на подиума в една напечена последна обиколка, в която той, Яков Фак (Словения), Струла Холм Легрейд (Норвегия), Кентан Фийон Майе (Франция), Емилиян Жаклен (Франция) и Бенедикт Дол (Германия) караха заедно и имаха шанс за третото място. В крайна сметка то отиде за Дестьо, който се оказа най-съобразителен във финалния спринт, а четвърти се нареди Фак.

Единственият българин, който участва в днешното преследване Владимир Илиев завърши на 32-ра позиция, след като допусна по една грешка във всяка една от четирите си стрелби.

В битката за малкия кристален глобус начело с 279 точки остава Легрейд, който завърши пети днес, втори с 275 е Йоханес Бьо, а трети с 266 е двукратният световен шампион Жаклен. Французинът днес имаше шанс за победата, но допусна грешка в четвъртата си стрелба, което го прати в групата, бореща се за местата от трето до осмо. На финала той се класира на седмо място, зад своя сънародник Фийон Майе.

В генералното класиране за Световната купа Йоханес Бьо продължава да води с 955 пункта, следван от Легрейд с 922, а на трета позиция със 763 след днешния си успех се изкачва Тарей Бьо.

Програмата на Световната купа продължава идната седмица отново в Нове Место на Мораве, където ще се проведат стартове в дисциплините спринт и преследване. Освен тях ще се проведат и последните за сезона смесени щафети.

7 март 2021 | 17:48

Невероятна Екхоф записа 10-а победа за сезона в СК по биатлон

Тирил Екхоф (Норвегия) записа своята десета индивидуална победа от началото на сезона в Световната купа по биатлон, след като триумфира и в женското преследване на 10 километра в Нове Место на Мораве (Чехия).

Световната шампионка в дисциплината от първенството в Поклюка (Словения) миналия месец, потегли първа по дистанцията след успеха си във вчерашния спринт и нито за миг на изпусна водачеството. Норвежката премина 10-те километра за общо 27:28.0 минути, като допусна три грешки при своите четири стрелби. Въпреки тях, тя завърши на 24.0 секунди пред Денизе Херман (Германия), която допусна две грешки по-малко.

Трета днес се класира Марте Олсбу Рьозеланд (Норвегия), която подобно на своата сънародничка направи три наказателни обиколки. Норвежката се пребори за подиума с шведката Лин Першон по последните два километра, като разликата между двете на финала бе само една секунда.

С днешната си победа, която е нейна пета в дисциплината през сезона, Екфох си гарантира и малкия кристален глобус за сезона. Въпреки че нейната преднина е по-малко от 120 точки, колкото е максимумът при оставащи два старта, през тази година и в класиранията за малките глобуси ще бъдат вадени най-лошите резултати на състезателите. В преследването, където са предвидени осем надпревари ще бъдат премахнати два резултата, така с пет победи и едно 17-то място Екфох печели малкия глобус предсрочно.

В борбата за големия глобус, Екхоф отново е първа, като с актив от 923 точки, тя води 80 пред Рьозеланд, докато трета с пасив от 125 е 13-та от днес Хана Йоберг (Швеция). Програмата на Световната купа при дамите продължава идната седмица отново в Нове Место на Мораве със стартове в дисциплините спринт и преследване. Освен тях, чешкият зимен център ще приеме и надпревари в смесените щафети. Първото състезание от втория уикенд в Чехия при дамите ще бъде в дисциплината спринт в петък от 18:30 часа българско време.

7 март 2021 | 13:52

Йоханес Клаебо спечели световната титла и на 50 км в Оберсдорф, но после беше дисквали-фициран – 07 Март 2021 - 18:16
Норвегия спечели класирането по медали на Световното в Оберсдорф – 07 Март 2021 - 20:23
Французин спечели втория спринт от СК по биатлон в Нове Место, Синапов 44-ти – 11 Март 2021 - 20:32
Влъхова продължи мечтания си сезон с нов триумф в слалома – 12 Март 2021 - 19:22
Екхоф отново над всички в спринта от СК по биатлон в Чехия, Тодорова 35-a – 12 Март 2021 - 20:25

Влъхова с емоционална победа в домашния си гигантски слалом в Ясна – 07 Март 2021 - 15:03
Марко Одермат отложи короноването на Крихмаир с победа в Супер-Г в Заалбах – 07 Март 2021 - 13:30
Феноменалната Шифрин поведе след първия манш на гигантския слалом в Ясна – 07 Март 2021 - 11:58
Терезе Йохауг спечели за 4-ти път в кариерата си титлата на 30 км ски бягане на СП в Оберстдорф – 06 Март 2021 - 15:50
69-та победа в кариерата за неповторимата Шифрин – 06 Март 2021 - 15:03