SKI.BG
     Четвъртък, 25 Април 2024
[english version] english version
FIS World Snow Day Sofia 2022
БЪЛГАРСКА ФЕДЕРАЦИЯ СКИ
FIS World Snow Day Sofia 2021
FIS World Snow Day Sofia 2020
FIS World Snow Day Sofia 2012
ЕДИН СКИ ДЕН НА.. фотогалерии
World Skitest
SKI.BG partner > Yourski.RU
SKI.BG PHOTO GALLERY
СКИ в България > СКИ порталът!
 
FIS Alpine World Ski Cup Bansko 2009 LIVE
СПОНСОРИ на БФСки
Националният Ски Отбор
NOKIA Snowboard FIS World Cup Big Air Sofia 2007
 
СКИ в България > СКИ порталът!

 . ски пътешествия
10 Ноември 2008 - 11:10
По склоновете на българските планини
Банско, Папморово, Боровец, Чепеларе, Рилските езера и Мальовица
изпрати на приятел Printer friendly версия

По склоновете на българските планини: Банско, Папморово, Боровец

Ако искате да заложите на сигурно, най-големите и известни български зимни курорти Банско, Пампорово и Боровец си остават традиционният вариант за ски ваканция в страната.
Презастрояването им през последните няколко години освен поражения на природата води със себе си и пренаселение от туристи и инфраструктурни проблеми през високия сезон. Въпреки това базата на трите курорта засега остава най-добре развита за страната, а красотата на Пирин, Родопите и Рила около тях все още не е напълно заличена.
Предимството, което дават размерите на Банско, Пампорово и Боровец, е в големия избор на хотели и видове писти и съоръжения. Тази есен хотелиери обявиха, че се очаква 10-процентово поскъпване на нощувките в Пампорово, което ще предлага около 12 000 легла през сезона. Цената на легло там ще варира между 30 и 120 лева. В Боровец и Банско не се очаква повишение на цените, но ще има увеличение на броя на леглата.
Различните видове влекове и лифтове осигуряват достъп до ски пистите в трите курорта, които поради разнообразието си са подходящи за всякакви скиори - от съвсем начинаещи до професионални.
Банско например разполага с 56 километра ски трасета, от които 35% са подходящи за начинаещи, 40% - за напреднали и 20% са за опитни скиори. Освен това 16-километров ски път свързва високите части на курорта с града.
В Боровец общата дължина на пистите е около 60 километра, а в Пампорово към съществуващите 32 километра писти до края на годината ще бъдат добавени и две нови с обща дължина от 7 километра, които ще свържат ски зоните на Чепеларе, Пампорово и Перелик, за да направят най-дългата ски мрежа на Балканите. Балансът между зелени, червени и черни писти в Боровец и Пампорово също е добър.

Как да стигнете
Пампорово се намира на 230 км югоизточно от София и на около 80 километра южно от Пловдив. С кола от София се стига за около 3 часа, а от Пловдив разстоянието се взима за около час и половина.
Двеста и петдесетте километра между София и Банско отнемат около 2.5 часа с кола, а толкова отнема да се стигне и до Пловдив, който е на около 160 километра.
Между София и Боровец разстоянието е 70 километра (малко над 1 час с кола). Боровец е на 130 километра от Пловдив (1.5 часа).
Автобуси свързват много от големите градове из страната с Пампорово, Банско и Боровец.

в-к Капитал
Брой 43, 29 октомври 2008, 15:55

СКИ СПОРТОВЕ: Дълбоки преспи и гореща родопска кухня в Чепеларе

Чепеларе, което едва напоследък започна да изплува от сянката на родопския ски курорт Пампорово, вече не е малкото сънено селце, което беше преди 15 години. Почти всяка четвърта къща е превърната в къща за гости или семеен хотел, магазините за хранителни стоки са се умножили поне трийсеткратно (това не е трудно, като се има предвид, че отправната точка беше една-единствена мърлява и празна бакалия) и семпли, но често добри ресторанти са отворили на много места в града.
Причината е не само в погрозняването и свръхзастрояването на курортния комплекс в съседство, но и във възстановяването на собствените ски писти на Чепеларе. Тази, която тръгва от края на града - "Мечи чал", е най-дългата в България писта със сертификат от ФИС- 1873 метра.
Освен това в местността "Мечи чал" има и една писта за алпийски дисциплини (3250 м), една за ски бягане (3000 м) и една туристическа (5150 м)
Пистите са обслужвани от влекове, а от тази година се очаква досегашната двуседалкова линия да бъде подменена от нов четириседалков лифт, а също и да започне работа съоръжение за изкуствен сняг.
Разбира се, това ще доведе до неминуемо повишаване на цените. Засега инвеститорът "Чепеларе курорт" бави да съобщи цените, но те вероятно и след поскъпването ще останат по-ниски от тези в Банско и Пампорово.
През последния сезон дневната карта за съоръженията на "Мечи чал" струваше около 25 лв., два пъти по-малко, отколкото в по-"известните" скидестинации.
Чепеларе ще остане и с още една добра страна - сравнително по-приличните цени на ресторантите (а често и на храната в тях). Дори в най-невзрачната кръчма в града - едно малко ресторантче, в което основният хит в менюто през лятото къй знае защо е пържена цаца, сервира зашеметителна родопска кухня - клин, качамак, катми и още поредица местни ястия.
Ако пък много ви се приядат палачинки с шоколад в панорамния ресторант на връх Снежанка, лифтът, тръгващ от Пампорово, е само на осем километра.

Как да стигнете
Чепеларе е на 100 км след Пазарджик в посока Пампорово и десетина километра, преди да стигнете курорта. От София половината път е по магистрала, другата минава по каньона на реката Чая и криволичи в клисурата, забавяйки значително скоростта на движението. Целият път, към 200 км, отнема два и половина до три часа.

в-к Капитал
Брой 43, 29 октомври 2008, 16:06

САМОКОВ: Еврейското наследство

Ако сте видели Самоков като малък, грозен град на път за Боровец, в който няма нищо освен хепи соц архитектура, опитайте пак. Посетете го с нови очи, настроени да търсят нещо интересно, скрито между грозноватите добавки от последните десетилетия - великолепната градска култура на голямата еврейска общност, живяла тук.
Някога този град е съперничил на Пловдив и Велико Търново със стила си на живот и урбанистичното си развитие. Въпреки че неговата отминала красота определено не е на повърхността, някои следи от историческия апогей на Самоков са оцелели. Те може да не са достатъчно ефектни, за да стават за пощенски картички, но предизвикателството им е именно в това, че са така добре скрити.
Първите евреи се заселват тук в началото на XVIII в., като най-напред заемат къщи около Байракли джамия. По-късно към тях се присъединяват и още, и още и когато през 1975 г. нарастващата им общност замисля построяване на синагога, тя наброява между 20 и 25 заможни семейства. Ашкенази, което личи по вида на молитвения им салон - пейките в него са обърнати по характерен начин към кивота.
Днес можете да видите опожарената синагога, при чиято реставрация за жалост са загубени оригиналните фрески, и някои от къщите от онова време.
Евреите се заселват компактно и доста бързо започват да променят архитектурния облик на града, строейки за първи път многоетажни домове, богато украсени с дърворезба и стенописи както отвътре, така и отвън. Една след друга изникват мащабните, представителни като дворци имоти на семейство Арие, а с тях - и други еврейски, и български копия.
Някои от тях по-късно са разрушени и са познати днес само от стари снимки и от описанията в Семейната хроника Арие. Оцеляла е само една, според изследователите - вероятно най-малката.
Днес тя се нарича Сарафската къща и "реставрацията" й е унищожила всички стенописи. Все пак ясно може да се види приликата й с къщите в старата част на Пловдив и някогашното й великолепие. Според съхранената семейна хроника евреите в Самоков са обзавеждали домовете си с мебели от големите градове - от по-близките Триест и Виена, от Париж или дори от Лондон. Покупките им - шкафове, маси, писалища, столове, с кристални стъкла, венециански огледала, обков и дърворезба, са пристигали с кервани.
Еврейски са били някога Дренската и Хаджилаловата къща в града. Докато Сайменовата, Есовата, Чобановата, Пампурковата и Кокошковите къщи са били български, строени по образеца на нововъведената през XVIII в. еврейска мода.
Още една спирка из "еврейската" обиколка на Самоков е чешмата при Бельовата църква. Земята и стените на чешмата са облицовани с надгробни плочи от еврейското гробище. Макар те да не са много добре запазени, човек може още да различи релефните флорални мотиви по тях.
Като се замисли човек, този странен паметник е леко позорен - еврейската общност е имала важна роля в живота на града и е подкрепила развитието на ценените в националната ни история самоковски занаяти - техни основни меценати са били именно еврейските семейства. А и дори да не беше така, никой не заслужава подобна съдба.

Как да стигнете

Самоков е на 60 км от София в посока Боровец и пътят дотам отнема един час с лек автомобил. Автобуси пътуват от автогара Юг на всеки половин час през деня, пътят отнема час и петнайсет минути.
Броят на хотелите в града нараства, тъй като Самоков е само на 10 км от ски пистите на Боровец и е използван от мнозина като по-евтино място за нощувки. Добре е да си правите предварителна резервация, особено ако смятате да отсядате там по време на ски сезона.

в-к Капитал
Брой 43, 29 октомври 2008, 20:24

СНОУБОРД: Фристайл и свободен стих на Рилските езера и Мальовица

За сноубордистите, които вече имат известен опит зад гърба си, а и желаят да избегнат традиционните ски и сноуборд курорти из България, две от препоръчаните места са около Рилските езера и Мальовица, въпреки че и Витоша, Безбог и Банско могат да се похвалят с подходящи места за начинаещи в този стил каране.
Пистите в района на Мальовица са особено подходящи за по-напредналите фенове на фрирайд, или спускане по неотъпкани терени. Спорно е дали силата на преживяването е напълно безвредна, но със сигурност е вдъхновяваща - неотдавна на сайта на Българската асоциация по ски свободен и екстремен стил се появиха стихове, подписани от автор с прякор Изкукалия. Литературният псевдоним не е съществен, стиховете говорят за себе си: "Почивката горе само отсрочва спускането, което след миг започва. Първи завой, я, не труден е той. Втори, трети, идат ми отраз, на Мальовица карам аз."
Поетът, който определя мястото като "сбъдната фрирайд мечта", може и да е прав, но нелош вариант е неотдавна изграденият сноуборд парк до хижа "Рилски езера". Той също е мислен като за любители на фристайл, има fun box rainbow, king-rail, два rails по 6 и 8 метра и скокове с различна височина и трудност.

Как да стигнете
Рилските езера и Мальовица се намират на около 80-90 километра от София. От хижа "Пионерска", до която се стига с кола, преходът до хижа "Рилски езера" отнема два часа пеша, но е възможно да се мине и с рактрак за 40 минути, като услугата се заплаща.
От курорта Мальовица преходът до хижа "Мальовица" пеша отнема около час, като е възможно да се осигури и превоз с шейна до хижата, за който също се заплаща допълнително.

Оферти*
Приключенската мрежа Adventure Net предлага тридневни пътувания до Рилските езера или Мальовица.
Цени - от 105 лева на човек. Цената и за двете оферти включва транспорт от и към София, две нощувки в хижите "Рилски езера" или "Мальовица", три целодневни лифт карти и водач по маршрута. Предлага се и сноуборд екипировка под наем, както и инструктаж за начинаещи или за тези, които искат да опреснят уменията си.

в-к Капитал
Брой 43, 29 октомври 2008, 13:56

КАТЕРЕНЕ: В леда на Скакавишките водопади

Освен традиционните зимни забавления като каране на ски и разходки из заснежените планини групи ентусиасти напоследък започнаха да използват условията на българските планини за по-алтернативни преживявания.
Тези, които са опитали, твърдят, че за практикуването на много от тях не е нужна специална подготовка освен склонността към екстремни преживявания, умението за преодоляване на страх и дискомфорт и търсенето на високи нива на адреналин.
Едно от забавленията, които вече са достъпни и за любители, е леденото катерене, което се практикува в сегашния си вид от 70-те години насам. То може да става по почти всеки замръзнал водопад, като в България едни от най-популярните места за това са Големият и Малкият Скакавец до хижа "Скакавица" в Рила, Боянският водопад на Витоша, водопадите Скакля и Бобов камък във Врачанския Балкан и Северният Джандем до хижа "Плевен" в Троянския Балкан.
Освен традиционните зимни забавления като каране на ски и разходки из заснежените планини групи ентусиасти напоследък започнаха да използват условията на българските планини за по-алтернативни преживявания.
Тези, които са опитали, твърдят, че за практикуването на много от тях не е нужна специална подготовка освен склонността към екстремни преживявания, умението за преодоляване на страх и дискомфорт и търсенето на високи нива на адреналин.
Едно от забавленията, които вече са достъпни и за любители, е леденото катерене, което се практикува в сегашния си вид от 70-те години насам. То може да става по почти всеки замръзнал водопад, като в България едни от най-популярните места за това са Големият и Малкият Скакавец до хижа "Скакавица" в Рила, Боянският водопад на Витоша, водопадите Скакля и Бобов камък във Врачанския Балкан и Северният Джандем до хижа "Плевен" в Троянския Балкан.
Разположен на река Скакавица в Земенското ждрело, Големият скакавишки водопад пада от 70 метра, а самият той е на 1750 метра над морското равнище. Въпреки че според организаторите катеренето на този водопад е възможно и за начинаещи, първи стъпки в леденото катерене могат да се направят и на по-ниския (10-35 метра) Малък Скакавец. Специализираната екипировка, както и основни обяснения за ползването й, се осигуряват от организаторите, но е добре желаещите да са облечени с непромокаеми яке и панталон, ръкавици и шапка, която да се побира под каската, както и обувки с твърда подметка.

Как да стигнете
Склонните да се запътят на леденото приключение е добре да знаят, че то обикновено включва планински преход (Малкият Скакавец е на 45 минути, а Големият - на 30 минути от хижа "Скакавица"), както и нощувка в хижата, в която човек може да преспи, но съвсем не е луксозна. Като компенсация някои от организаторите на връщане за София спират в Сепарева баня, където желаещите могат да разпуснат от леденото катерене в горещите минерални бани.

Оферти
Приключенската мрежа Adventure Net  предлага два различни варианта за двудневно пътуване, което включва и ледено катерене по Скакавишките водопади. Цени - единият (119 лева на човек) включва транспорт от София, една нощувка в хижа "Скакавица", два дни катерене и водач и инструктор по маршрута. Другият (159 лева на човек) включва транспорт от София, една нощувка, един ден преход със снегоходки, един ден ледено катерене с водач по маршрута и спиране в Сепарева баня на път към София.

в-к Капитал
Брой 43, 29 октомври 2008, 13:56


 

изпрати на приятел Printer friendly версия  

Следваща:
На върха на света – 07 Декември 2008 - 00:19
Карането извън страната набира скорост – 07 Декември 2008 - 00:22
Етна - зимен курорт върху реки от лава – 13 Януари 2009 - 12:03
До Ванкувър и назад - 2009 – 07 Февруари 2009 - 16:06
Приказното ледено царство в Заилийски Алатау – 09 Април 2009 - 10:45

Предходна:
Австрийските Алпи от Цел ам Зее до Лех, Цюрс и Св. Антон – 10 Ноември 2008 - 11:10
Богаташи луднаха по хотели в морето – 23 Юни 2008 - 18:28
Летните ски курорти на Европа – 27 Май 2008 - 15:59
Попитайте за глетчер – 27 Май 2008 - 15:44
Сбогуване със зимата в Обергургл - Хохгургл, Йотцтал – 27 Май 2008 - 15:34

Powered by [xt] , PHP & MySQL

NO27 на списание СКИ&БОРД, спорт, лайфстайл, индустрия !
SKI.BG PHOTO GALLERY
ispo BrandNew Awards
 ski poll
Кой зимен спорт сте опитвали и практикувате?
Алпийски ски
Ски ходене/ски туринг
Беккънтри ски
Телемарк ски
Ски бягане
Ски скок
Сноуборд
Фристайл ски
Фристайл сноуборд
Фрирайд ски
Фрирайд сноуборд
Снегоходки
Спускане с шейни
Туризъм/трекинг
СПА
Не спортувам
Друго


View results
FIS Live Timing
NO26 на списание СКИ&БОРД, спорт, лайфстайл, индустрия !
NO25 на списание СКИ&БОРД, спорт, лайфстайл, индустрия !
NO24 на списание СКИ&БОРД, спорт, лайфстайл, индустрия !
NO23 на списание СКИ&БОРД, спорт, лайфстайл, индустрия !
NO22 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO21 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO20 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO19 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO18 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO17 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO16 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO15 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO14 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NOX3 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO12 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO11 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO10 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO9 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO8 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO7 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO6 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO5 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO4 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO3 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO2 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
Списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
 
 
XXIII Olympic Winter Games PyeongChang 2018
XXIII-ти Зимни
Олимпийски игри ПьонгЧанг 2018!
XXII Olympic Winter Games Sochi 2014
XXII-ри Зимни
Олимпийски игри Сочи 2014!
XXI Olympic Winter Games, Vancouver 2010
XXI-ви Зимни
Олимпийски игри
Ванкувър 2010 !
XX Olympic Winter Games, Torino 2006
XX-ти Зимни
Олимпийски игри !
XIX Olympic Winter Games, Salt Lake 2002
XIX-ти Зимни
Олимпийски игри !
 
 
 
© 2002-2019, SKI.BG > www.ski.bg > www.skibg.com > SKI.BG > СКИ в България > По склоновете на българските планини > СКИ Порталът! All rights reserved. Всички права запазени. Terms & Conditions - Условия за ползване. Powered by [xt]. нагоре