. световни ски новини
15 Декември 2008 - 11:47
Северни дисциплини в Давос и Прагелато

Майдич и Хатестад спечелиха спринтовете в Давос

Петра Майдич (Словения) и Ола Виген Хатестад (Норвегия) спечелиха спринтовете за Световната купа по ски-бягане в швейцарския зимен център Давос. Във финала на 1,4 км при жените Майдич надделя над норвежките Селин Брун и Марит Бьорген, а на 1,7 км при мъжете Хатестад се наложи над сънародника си Йохан Килстад и над Ренато Розини (Италия). Начело за СК при жените продължава да е Аино-Каиса Сааринен (Финландия) с 397 точки, пред Петра Майдич - 289 и Марит Бьорген - 280. При мъжете води Дарио Колоня (Швейцария) с 208 точки, следван от Ола Виген Хатестад - 200 и Йохан Олсон (Швеция) - 200 точки.

БТА
14 декември 2008 | 18:27

Шведът Йохан Олсон спечели първа победа в кариерата си

Шведът Йохан Олсон триумфира с първа победа в своята кариера в ски-бягането на 15 километра класически стил. В пореден кръг от Световната купа, който се проведе в Давос (Швейцария), 28-годишният Олсон поведе още на старта и не изпусна лидерската позиция до финала, постигайки изненадващ успех за 40 минути и 10 секунди. До момента шведът беше завършвал в челната тройка единствено в отборните надпревари. Бившият световен шампион Аксел Тайхман от Германия остана на 10,5 секунди след победителя, а финландецът Сами Яухояерви се нареди трети, на 28,5 секунди след Йохан Олсон. Олсон води в генералното класиране със 189 точки, норвежецът Петер Нортуг и Сами Яухояерви имат по 160 точки. Състезанията в Давос продължават със спринтови дисциплини и в неделя.

БТА
13 декември 2008 | 17:54

Първа победа за сезона за Вирпи Куйтунен в старт за Световната купа

Носителката на Световната купа Вирпи Куйтунен (Финландия) спечели първата си победа през този сезон, след триумфира на 10 километра класически стил. Тя успя да изпревари настоящата лидерка в генералното класиране Аино Каиса Сааринен (Финландия). 32-годишната Куйтунен постигна време от 29 минути, 51.0 секунди, с което заслужи и 19-ата си победа в старт от Световната купа. Сааринен започна силно състезанието и в началото дори поведе, но след това се задоволи с второто място на 18.0 секунди. Третото място остана за норвежката Марит Бьорген, която изостана на 46,7 секунди. В генералното класиране обаче не настъпиха промени- Аина Каиса Сааринен (Финландия) води с 365 точки, пред Куйтунен с 269 и полякинята Юстина Ковалчик с 227.

БТА
13 декември 2008 | 14:42

Фумихиза Юмото спечели първа победа в кариерата си

Фумихиза Юмото (Япония) изненадващо записа първа победа в кариерата си след като спечели състезанието в Прагелато (Италия), кръг от Световната купа по ски-скокове. Заради неблагоприятни атмосферни условия състезанието беше намалено само на един скок. 24-годишният Юмото постигна 114,8 точки от скок 126 метра. Най-доброто постижение на японеца до момента беше осмото място преди 2 седмици в Кусамо (Финландия). Лидерът в генералното класиране за Световната купа Симон Аман (Швейцария) остана втори със 113,6 точки (124,5 метра), а трети в Прагелато е норвежецът Йохан Евенсен със 110,3 точки (123,5 метра). Аман има актив от 425 точки след 5 състезания. Австриецът Грегор Шлиренцауер е втори с 350 точки. Следващата събота и неделя състезанията продължават с кръг в Енгелберг (Швейцария).

БТА
14 декември 2008 | 15:19

Швейцарецът Симон Аман спечели трета победа в ски-скока

Симон Аман (Швейцария) спечели своята трета победа в ски-скока и увеличи преднината си в генералното класиране за Световната купа. В четвъртия кръг, който се проведе Прагелато (Италия), Аман постигна 284,3 точки от скокове от 139,5 и 144 метра. Втори е австриецът Грегор Шлиренцауер с 282,6 точки (137,5 и 139,5 метра), а трети остана Виле Ларинто от Финландия с 259,2 точки (131,5 и 135 точки). Победата остави Симон Аман на върха във временното класиране с актив от 345 точки, втори е Шлиренцауер с 300 точки.

БТА
13 декември 2008 | 19:56

Италианецът Хеел остана непобедим във Вал Гардена – 19 Декември 2008 - 17:13
Аня Персон смачка конкуренцията в Сен Мориц – 19 Декември 2008 - 17:14
17-годишната швейцарка Лара Гут с първа победа за Световната купа – 20 Декември 2008 - 23:01
Валххофер спечели спускането във Вал Гардена – 20 Декември 2008 - 23:02
Даниел Албрехт спечели гигантския слалом за мъже в Алта Бадия – 21 Декември 2008 - 20:31

Мария Рийш нямаше равна в слалома за СК в Ла Молина – 14 Декември 2008 - 14:26
Карло Янка спечели гигантския слалом в Вал Д'Изер – 13 Декември 2008 - 16:20
Путиайнен спечели гигантския слалом в Ла Молина, Испания – 13 Декември 2008 - 14:14
Бенямин Райх с нова победа във Франция - спечели супер-комбинацията във Вал д'Изер – 13 Декември 2008 - 12:32
Инсбрук ще бъде домакин на първите зимни олимпийски игри за младежи и девойки – 13 Декември 2008 - 12:17