. световни ски новини
09 Март 2009 - 14:17
Световна купа северни дисциплини в Лахти

Шлийренцауер спечели старта от СК

Австриецът Грегор Шлийренцауер спечели старта от Световната купа по ски скокове от 90-метрова шанца в финландския курорт Лахти и увеличи аванса си на върха на генералното класиране. 19-годишният Шлийренцауер записа 11-а победа за сезона, след като преодоля по 92,5 метра и в двата си опита и събра 242,0 точки. Австриецът изоставаше на четвърто място след първия скок, но успя да навакса със солиден втори опит. На второ място завърши Симон Аман от Швейцария с 236,0 точки след скокове от 90,5 и 94,5 метра. Трети пък остана руснакът Дмитрий Василиев с 234,0 точки с опити от 94,5 и 90,0 метра. Лидерът след първия скок Хари Оли от Финландия не успя да удържи мястото си и остана дори извън подиума на четвъртото място с 232,5 точки след 95,0 и 87,5 метра. В генералното класиране пет състезания преди края на сезона води Шлийренцауер с 1752 точки, пред Аман с 1498 и Волфганг Лойцъл (Австрия) с 1268 точки.

08 март 2009 | 18:48

Легков взе бягането на 15-километровата дистанция

Александър Легков от Русия спечели 15 километра свободен стил в ски-бягането от Световната купа, което е негова втора победа от началото на сезона. 25-годишният Легков, който остана без медал на Световното първенство, спечели първото място с време 33 минути, 5.9 секунди. На второто място остана италианецът Пиетро Пилер Котер, който финишира на 7.5 секунди след победителя. Третото място зае Кристиан Хофман от Австрия, чието време е 20.7 секунди по-слабо от това на Легков. В генералното класиране за Световната купа първото място остава притежание на Дарио Колона (Швейцария), който има 961 точки. След него е Петер Портхуг (Норвегия) с 872, а трети- Аксел Тайхман (Германия) с 663. В класирането само при дългите дистанции начело е Пиетро Пилер Котер (Италия).

08 март 2009 | 16:46

Юстина Ковалчик (Полша) спечели състезанието на 10 км свободен стил в Лахти

Двукратната световна шампионка Юстина Ковалчик (Полша) спечели състезанието на 10 километра свободен стил във финландския град Лахти, старт от Световната купа по ски-бягане.

Полякинята бе с класа над съперничките си и финишира първа за 24:38,6 минути. Втора на 22,4 секунди завърши Шарлота Кала (Швеция), а трета на 22,5 секунди остана Евгения Медведева (Русия).

Начело в генералното подреждане за Световната купа продължава да е Петра Майдич (Словения) - 1362 точки, следвана от Юстина Ковалчик - 1291 точки и от Аино-Каиса Сааринен (Финландия) - 1276 точки.

08 март 2009 | 14:57

Австрия спечели отборното състезание по ски-скокове в Лахти

Световният шампион Австрия в състав Волфганг Лойцъл, Мартин Кох, Томас Моргенщерн и Грегор Шлиренцауер спечелиха отборното състезание по ски-скок във финландския град Лахти, старт от Световната купа. Австрийците окупираха върха с общ сбор от 1017,5 точки, изпреварвайки домакините от Финландия - 1013,8 точки и Норвегия - 996,8 точки.

07 март 2009 | 21:23

Норвежец спечели старта в Лахти с изключително ски бягане

Норвежецът Магнус Моан спечели драматично старта от Световната купа по ски-северна комбинация във финландския зимен център Лахти. Моан изоставаше на 20-о място след скоковете от голямата шанца, но успя да навакса изоставане от около 2 минути с изключително представяне в ски бягането на 10 километра. Норвежецът стигна до успеха след фотофиниш в драматичния финален спринт с лидера за Световната купа Анси Койвуранта (Финландия). На трето място на 2,5 секунди остана световният шампион Бил Демонг от САЩ. Така две състезания преди края на сезона Койвуранта води с 1329 точки, пред Моан с 1270 точки и Демонг с 980 точки.

БТА
07 март 2009 | 19:36

Нортхуг и Майдич спечелиха спринтовете в северните дисциплини

Трикратният световен шампион Петер Нортхуг от Норвегия и словенката Петра Майдич спечелиха спринтовете при мъжете и при жените от Световната купа по ски-северни дисциплини. Нортхуг изпревари сънародника си Ола Виген Хатестад и руснакът Николай Морилов. Нортхауг спечели дистанцията от 1,55 км за време 2 минути и 36.8 секунди. Хатестад изостана на 0.1 секунди, а Морилов- на 0.7. Начело в генералното класиране за Световната купа е Дарио Колона (Швейцария) с 939 точки, а Нортхуг е 2-и с 836. Трети е Аксел Тайхман (Германия) с 663 точки. Майдич спечели женската дистанция от 1,35 км за време 2:36.8 минути. На 2-о място се нареди Арианна Фолис (Италия), изостанала 0.1 секунди, а трета е Пирьо Муранен (Финландия) с 0.2 по-слабо време. Майдич остава стабилен лидер в генералното класиране с 84 точки преднина от Аино-Каиса Сааринен (Финландия). Майдич има 1350 точки, Сааринен е с 1276, а на трето място се нарежда Юстина Ковалчик (Полша) с 1191 точки.

БТА
07 март 2009 | 16:43

Бил Демонг спечели северната комбинация в Лахти

Американецът Бил Демонг спечели днес старта по северна комбинация, валиден за световната купа за мъже. Бил Демонг изпревари Анси Койвуранта от Финландия и Жасон Лами- Шапюи от Франция. Бил Демонг, който е световен шампион от Либерец- 2009, спечели своята четвърта победа в старт за световната купа през този сезон. Шести след ски-скока, Бил Демонг бе най-бърз в ски-бягането на 10 километра, като в последните километри изпревари Кайвуранта и Лами-Шапюи, съответно първи и втори след ски-скока. Във временното класиране за световната купа по северна комбинация Анси Койвуранта запази първото си място, следван от норвежеца Магнус Моан, който днес се класира на четвърто място в Лахти.

БТА
06 март 2009 | 17:16

Мъгла спря тренировките на мъжете и жените в шведския Аре – 10 Март 2009 - 17:30
Линдзи Вон безапелационна в спускането на финалите в Оре, Швеция – 11 Март 2009 - 14:24
Аксел Лунд Свиндал спечели последното спускане за сезона и излезе начело за Световната купа – 11 Март 2009 - 15:49
Свиндал взе малката Световна купа в супергигантския слалом – 12 Март 2009 - 17:54
Херман Майер не мисли за край на кариерата си – 12 Март 2009 - 18:00

Италианец и швейцарка спечелиха 41-вия ски маратон Енгадин край Сен Мориц – 08 Март 2009 - 18:38
Отмениха мъжкия супергигантски слалом в Квитфел, Норвегия – 08 Март 2009 - 12:58
Французойката Сандрин Обер спечели слалома в Офтершванг – 07 Март 2009 - 15:45
Клаус Крьол спечели спускането за Световната купа в Квиетфил, Норвегия – 07 Март 2009 - 15:45
Чех глобен с 10 000 евро за събуждане на лавина в Австрийските Алпи – 07 Март 2009 - 14:32