. световни ски новини
28 Ноември 2009 - 19:59
Първи стартове в северните дисциплини за Световната купа в Куусамо

Победи за Хатестад и Ковалчик в спринтовете от втория кръг за СК

Норвежецът Ола Виген Хатестад и полякинята Жустина Ковалчик спечелиха класическите спринтове в Куусамо, Финландия - втори кръг от надпреварата за Световната купа по ски-северни дисциплини. Хатестад бе първи в състезанието при мъжете, след като записа време от 2:57.2 минути на 1.4-километровия участък. Той изпревари с цяла секунда своя сънародник Ойстен Петерсен. Руският състезател Никита Крюков завърши на трето място с 2.6 секудни изоставане.

В генералното класиране първото място делят норвежците Рони Андре Хафсас и Хатестад с по 100 точки. След две от общо 30-те състезания за сезона на трето място са Петерсен и французинът Венсан Витос с по 80 точки. Ковалчик спечели женския спринт на 1.2 километра с време от 3:00.5 минути. С 0.8 секунди пасив завърши словенката Петра Майдич, докато трето място зае Алена Прочажкова от Словакия. Тя изостана с 1 секунда от победителката. Полякинята води в генералното класиране при жените със 122 точки след втория кръг. Норвежката Марит Бьорген е втора, докато трето място заема Майдич с 92 точки.

БТА
28 ноември 2009 | 15:55

Французин спечели първия старт за северната комбинация

Французинът Джейсън Лами-Шапюи спечели първия старт за сезона за световната купа по северна комбинация /един ски-скок и ски-бягане на 10 километра/. Лами-Шапюи спечели състезанието по ски-скок със скок от 136 метра и 149,9 точки, а в ски-бягането на 10 километра финишира първи с 27 минути и 5 секунди. Финландецът Хану Минен е на второ място на 8,1 секунди след Лами-Шапюи. На трето място е германецът Ерик Френцел - на 10,6 секунди след победителя.

БТА
28 ноември 2009 | 18:02

Австрия спечели отборната надпревара на старта на сезона

Австрия спечели отборната надпревара в първия старт за сезона от Световната купа по ски-скокове във финландския зимен център Куусамо. Олимпийският и световен шампиони в състав Волфганг Лойцъл, Андреас Кофлер, Грегор Шлийренцауер и Томас Моргенщерн събра 1113,6 точки и заслужи първото място. На втора позиция с 1099,2 точки завърши тимът на Германия, а трети останаха домакините от Финландия с 1058,0 точки. Австрия записа 16-и отборен успех за Световната купа в историята, с което излезе еднолично начело в класацията с победа повече от финландците.

БТА
27 ноември 2009 | 20:56

Норвежец спечели първия старт от СК по ски-скоковете

Норвежецът Бьорн Ейнар Ромьорен спечели първия старт от Световната купа по ски-скок за новия сезон. Той завърши първи с 299.8 точки, след като регистрира първи скок от 139,5 метра и втори от 139 метра. Германецът Паскал Бодмер се задоволи с второто място, след като събра 290,7 точки от скокове 133 и 141 метра. Само във вторите опити Бодмер си подели първата позиция с австриеца Андреас Кофлер, а постижението му помогна да се изкачи на почетната стълбичка. Трети се нареди Волфганг Лойцъл (Австрия) с 290,4 точки и два скока от по 136,5 метра. Носителят на Световната купа за миналия сезон Грегор Шлийренцауер (Австрия) завърши днес на разочароващото 19-о място с с 255,3 точки.

БТА
28 ноември 2009 | 19:18

Катрин Хьолцъл спечели гигантския слалом в Аспен – 28 Ноември 2009 - 22:28
Дидие Кюш спечели първото спускане за сезона – 28 Ноември 2009 - 22:32
Норвежец спечели ски бягането на 15 км при мъжете в Куусамо, финландка - 10 км при жените – 29 Ноември 2009 - 18:09
Канадецът Озборн-Паради спечели супергигантския слалом в Лейк Луиз – 29 Ноември 2009 - 22:45
Шарка Захробска спечели слалома в Аспен за втора поредна година – 29 Ноември 2009 - 23:43

Бени Райх: Животът е като малък акордеон – 28 Ноември 2009 - 09:30
Валхофер най-бърз в последната тренировка в Лейк Луиз  – 27 Ноември 2009 - 21:29
Фенове ще изрисуват шлема на Вон за Олимпиадата – 23 Ноември 2009 - 17:37
Норвегия спечели и мъжката щафета за Световната купа по ски бягане в Бейтостьолен – 22 Ноември 2009 - 18:21
Норвежци спечелиха първите за сезона ски бягания за Световната купа – 22 Ноември 2009 - 13:07