Четвъртък, 28 Март 2024

. световни ски новини
12 Януари 2010 - 18:48
Хейл и Бек-Смит спечелиха могул състезанията за СК в Калгари, китайците най-добри в ериалс

СКИ СВОБОДЕН СТИЛ, МОГУЛ (КАРАНЕ НА БАБУНИ). В петък и събота се проведоха два старта във фристайл ските, валидни за СК, като щедър домакин на надпреварата бе канадската олимпийска столица от 1988 година, Калгари. В спускането по бабуни и екзалтирани два скока във въздуха се пуснаха 40 жени и 52-ма мъже. В първия старт при дамите най-изящтни скокове показа олимпийската шампионка от Торино 2006, местната любимка Дженифър Хейл. Тя събра във финала 23.94 точки след като получи най-високи оценки за завъртането си 13.8, перфектно изпълни троен скок “Back Puck/Pike“ донесъл и 4.80 точки и накрая получи бонус за време от 5.25 точки, след като се спусна най-бързо по трасето – 27.11 секунди. Второто място остана за чехкинята Никола Судова събрала сбор от 23.39 точки. Третото място остана за ветеранката Маргарита Марблер от Австрия.

Вчера, победата отново грабна канадката Дженифър Хейл, показала повече стабилност от първото си появяване на „Могул Хил“ и успя да събере перфектните 24.94 точки, достатъчни за втора поредна победа у дома. Втора се нареди японката Айко Уемура представила завъртане, скок и време, оценено на общо 24.04 точки. Трета остана втората от вчера чехкиня Никола Судова събрала 23.90 точки. След двете си победи Хейл поведе и в класирането за световната купа, където с 305 точки е еднолична лидерка. Втора е сънародничката и Кристи Ричардс с 223 точки. Третата позиция за момента заема Никола Судова с една точка по-малко от Ричардс.

Подобна картина наблюдавахме и в състезанията при мъжете, където олимпийският шампион от Торино, австралиецът Дали Бек-Смит отвя конкуренцията и в двата старта и без особенни проблеми постигна нови две победи в своята кариера, оформяйки колекцията си на 17 труимфа в стартове, валидни за СК. В петък Дали направи скок „Back Puck/Pike – 720 off-axis with position“, оценен от журито за 4.91 точки, като преди него направи завъртане събрало 14 точки и бонус за време от 4.82. Така австралиецът събра най-много точки от всички акробати - 23.73 точки и спечели победата. Втори се нареди канадеца Винсент Маркуи, докато третото място зае руснака Александър Смишляев.

В събота отново на върха стъпи Дали Бек-Смит, събрал 25.25 точки. Втори се нареди отново канадец, този път това беше Александър Билодеу, докато ново трето място записа направилият почти перфектен уикенд Александър Смишляев от Русия. Спечелилият в Суому две победи в предния кръг швед Йеспер Бьорнлунд записа едно 5-то и едно 7-мо място, с което загуби лидерската си позиция за СК, като с 281 точки за момента е втори. Водач е австралиецът Бек-Смит, успял да изпревари с 14 точки Бьорнлунд. На трето място е Александър Билодеу от Канада с 204 точки. Акробатиката върху ски продължава другата седмица, където в американския курорт Диир Валей, могулистите ще подновят спора си във въздуха.

Димитър Шопов
10 яну 2010
SportVox.net

Скокове от свободния стил в Калгари

Втора поредна победа за сезона в Световната купа записа китаеца Зонгуанг Джиа в скоковете от фристайл програмата на ските провел се в Калгари. След като по-рано през сезона триумфира по време на  домакинския старт в Чангчун, в неделя късно вечерта наше време  китаеца показа най-стойностни скокове във финала и събра общо 253.5 точки. Втори след него се нареди Антон Кушнир от Беларус, събрал 244.60 точки от компетентното жури. трети остана сънародника му Алексей Гришин, докато Тимофей Сливец също от Беларус остана на косъм от стълбичката на победителите.

В класирането след три старта за Световната купа начело е белорусина Кушнир събрал 240 точки след трумфа му в първия старт провел се в Чангчун през месец Декември. На четири точки след него е съперникът му от Китай Зонгуанг Джиа, докато тройката към момента оформя Сливец от Беларус събрал 112 точки.

При жените победата грабна втората от Олимпиадата в Торино през 2006 година, китайка Нина Ли събрала 195.63 точки във финала. Втора след нея остана швейцарската ветеранка и актуална олимпийска шампионка Евелин Леу оценена на 178.99 точки за скока си във финала. Третото място остана за Хинхин Гуо от Китай.

За Световната купа води именно Гуо след като в актива си има победа и второ място от старта в Китай, и третото място в Калгари, донесли и 240 точки. Втора е Нина Ли с 196 точки, докато третото място остана за още една китайка Менгтао Ху с 189 точки след, като в актива си има и една победа от надпреварата в Чангчун. Следваща спирка на атрактивните скокове от свободния стил е през този уикенд в американският курорт Диир Валей.

13 яну 2010

Марлиз Шилд спечели нощния слалом за Световната купа във Флахау – 12 Януари 2010 - 22:26
Точно 30 дни до откриването на Зимните Олимпийски игри във Ванкувър  – 13 Януари 2010 - 17:50
Французин и канадци спечелиха ски-кросовете за Световната купа в Лес Контамини и Алп д'Юез, Фран – 13 Януари 2010 - 20:05
Хелене Олафсен спечели сноубордкроса във Веисоназ, Сани Жекова е четвърта – 15 Януари 2010 - 14:40
След две години неуспехи, Боде Милър най-сетне триумфира във Венген – 15 Януари 2010 - 15:29

Чехкиня и японец спечелиха халфпайпа за Световната купа в Крайшберг – 12 Януари 2010 - 18:31
Лукаш Бауер спечели за втори път Тур дьо Ски, при жените победата грабна полякинята Юстина Ковалчик – 10 Януари 2010 - 19:54
Шлиренцауер спечели второто състезание по ски-полети в Митерндорф – 10 Януари 2010 - 19:52
Жулиен Лизеру спечели слалома в Аделбоден с невероятен втори манш – 10 Януари 2010 - 15:16
3 от 3 за Вон в Хаус им Енстал – 10 Януари 2010 - 13:46