Петък, 29 Март 2024

. световни ски новини
26 Януари 2010 - 23:00
Райнфрид Хербст ощастливи 48-хилядната публика на нощния слалом в Шладминг
Австриецът дублира миналогодишната си победа в Шладминг, неговият съотечественик и лидер след първия манш Манфред Прангер остана трети

СВЕТОВНА КУПА, СЛАЛОМ, 26.1.2010, Шладминг, Австрия (SKI.BG) -- Независимо от лекия снеговалеж австрийската ски звезда Райнфрид Хербст достави на 48-хилядната тълпа, обградила от всички страни пистата Планай в популярния австрийски курорт Шладминг, всичко онова, за което те се бяха събрали - австрийски триумф! Хербст спечели прочутия "нощен слалом" в Шладминг за втора поредна година, изравнявайки се с легендарния италианец Алберто Томба, който постигна две последователни победи на същото място през 1997-ма и 1998-ма.

"Когато се огледаш наоколо ще го видиш - това е едно специално място и една специална атмосфера" - сподели Хербст във финалната зона относно спектакъла, наречен Шладминг. "Всичко това е важно, за да допълниш последните 10 процента. Тази победа за мен е много голяма, особено след Кицбюел (където Хербст беше лидер след първия манш, но не завърши във втория - бел.ред.). Много съм щастлив и съм смаян, че само два дни по-късно победих тук."

ОЩЕ ГЛЕДАЙТЕ НА SKI.BG TV > RACE

Хербст беше втори след първия манш в Шладминг, на 0.59 сек зад своя съотечественик Манфред Прангер. Мани обаче направи значителна грешка при навлизането в долната част на трасето по време на втория манш, в следствие на което остана на третото място, на 0.82 секунди зад Хербст.

"С всичките тези хора, правещи партито наистина голямо - това е нещото, което искаме" - допълни австриецът, стоейки на най-восокото стъпало на подиума в компанията на своя съотборник Мани Прангер. "Благодаря им за прекрасната атмосфера. Днес съм много щастлив."

Борещият се за успех Прангер, който този сезон има само три от шест завършени слалома, беше щастлив от постигнатия резултат, независимо от скъпоструващата грешка, която му коства победата в състезанието днес.

"Беше много трудно, а аз бях малко изнервен" - сподели Мани относно втория си манш. "Не знаех дали трябва да атакувам максимално или да карам по-леко и само да запазя предимството си от първия манш. Направих няколко грешки, но в крайна сметка съм много щастлив от постигнатото трето място."

Прангер не успя да влезе във втория манш на слалома в Кицбюел в неделя. Също така той не завърши и не взе точки в Загреб и в Аделбоден по-рано през сезона.

"Беше много важно за мен да се кача на подиума този път, защото досега демонстрирах, че съм бърз, но не завършвах" - добави той.

Швейцарецът Силван Цурбриген направи два стабилни манша и спря хронометъра на 1:46.57 мин. (с разлика +0.56 сек. от Хербст), с което заслужи за втори път второто място този сезон.

"Не беше лесно. Беше наистина трудно, защото имаше прекалено много лед по трасето, но аз отново направих отличен втори манш и съм много щастлив от това" - каза швейцарският скиор. "Харесвам тази писта, за мен тя е превъзходна!"

28-годишният Цурбриген завърши втори и в съботната комбинация в Кицбюел, така че с днешния с успех постигна два подиума в рамките на три дни. Изглежда, че неговата пикова форма е точно навреме за Олимпиадата, която започва съвсем скоро.

"Не мисля за Ванкувър" - сподели швейцарецът. "Аз просто мисля как да карам добре състезание след състезание. Сега съм в добра форма и се надявам, че ще се възползвам от това по най-добрия начин."

Австриецът Бянямин Райх, който има 4 победи в Шладминг, включително неговата първа в кариерата победа за Световната купа през 1999-та, беше четвърти след първия манш и остана на същата позиция след втория, финиширайки на 0.91 секунди зад Хербст.

Смайващо, сега Райх застана на 4-то място за четвърти пореден път този месец - в Аделбоден, Венген, Кицбюел и Шладминг. Въпреки това той увеличи преднината си за Големия кристален глобус спрямо швейцареца карло Янка, който не участва на старта в Шладминг. Сега Райх има 903 точки, а Янка - 829. Трети е швейцарецът Дидие Кюш със 746 точки.

Германецът Феликс Нойройтер, който спечели за първи път старт за Световната купа преди два дни в Кицбюел, хвана врата още в първия манш и беше дисквалифициран.

Третата победа на Хербст през този сезон беше супер-специална, защото неговата жена и невръстният му син бяха с него в Шладминг, за да го подкрепят.

"Мисля, че той беше много важен за мен и ми донесе късмет" - каза австрийският шампион относно сина си. "Трябва да го взема със себе си на следващите състезания. Сега синът ми ме чака в хотела и мисля, че и той няма да спи тази нощ."

Едни от най-щастливите тази вечер в Шладминг бяха японците. С отлично каране във втория манш вече добре познатият на българската публика като двукратен победител в слаломите за Европейската купа в Банско преди борени дни японец Наоки Юаса и неговият по-именит съотечественик Акира Сасаки влязоха в челната десятка в крайното класиране. Юаса даде трето време в манша, а Сасаки - четвърто. Само на двамата победители - Райнфрид Хербст и Силван Цурбриген, се отдаде да се спуснат по-бързо от японците. С разлика от лидера +2.28 сек (+0.30 сек във втория манш) Наоки зае отличното за него 8-мо място в крайното класиране, а на 9-тото, с разлика +2.68 сек (+0.48 сек във втория манш), застана Акира, изпреварвайки с 9 стотни дори специалиста в слалома от Хърватия Ивица Костелич, останал 10-ти.

Състезаващият се за България Килиан Албрехт за жалост направи сериозна грешка в първия манш и финишира на предпоследното 59-то място, неуспявайки да се класира за втория манш.

по материал на Браян Пинели за ФИС
SCHLADMING, AUSTRIA
Wednesday 27 January 2010

Ганайският скиор Кваме Нкрума-Ачеампонг ще дебютира на Олимпиадата във Ванкувър – 28 Януари 2010 - 10:21
Александра Жекова има силата и храбростта да атакува медал на Олимпиадата във Ванкувър – 29 Януари 2010 - 19:56
Тед Лигети отново спечели в Кранска гора, Стефан Георгиев отпадна – 29 Януари 2010 - 20:02
Аня Персон с първа победа за сезона, спечели суперкомбинацията в Сен Мориц – 29 Януари 2010 - 20:04
Кюш и Вон най-печеливши от началото на сезона  – 30 Януари 2010 - 01:22

Ски бегачите Лауканен и Бах са новите Световни шампиони в спринта при младежите под 23 г – 26 Януари 2010 - 19:15
Celebrations on the Streif and Ganslern - Goodbye until 21st - 23rd January 2011 – 26 Януари 2010 - 14:36
Стани шампион - SEGA пуснаха симулатор на зимни спортове "Ванкувър 2010" – 26 Януари 2010 - 13:37
She is young; She is exciting; She is Lara Gut! – 25 Януари 2010 - 18:12
Nordic Junior World Ski Championships kick off with first event in Hinterzarten – 25 Януари 2010 - 12:36