Петък, 19 Април 2024

. световни ски новини
26 Февруари 2010 - 23:25
Триумф за Бьорндален и Норвегия в щафетата 4 х 7.5 км, България зае 16-о място

ОЛИМПИАДА, БИАТЛОН. Великият норвежец Оле Ейнар Бьорндален най-сетне спечели златен медал на Зимните олимпийски игри във Ванкувър. Това стана в състезанието в щафетата 4 х 7.5 км при мъжете в биатлона. Норвегия в състав Халвард Ханеволд, Тарей Бьо, Емил Хегле Свендсен и Оле Ейнар Бьорндален спечели първото място с време 1:21:38.1 час. Викингите използваха 7 допълнителни патрона. След невероятен финален спринт тимът на Австрия, който бе считан за фаворит за златото, успя да се пребори за среброто, като финишира с време 1.22:16.7. Австрийците - Симон Едер, Даниел Мезотич, Доминик Ландертингер и Кристоф Суман, използваха 8 допълнителни патрона, но въртяха и една наказателна обиколка. Бронзът остана за квартета на Русия, който завърши с време 1:22:16.9. "Сборная" бе в състав Иван Черезов, Антон Шипулин, Максим Чудов, Евгений Устюгов и използва само 4 допълнителни патрона, но изостана в ски-бягането. Българската щафета в състав Михаил Клечеров, Владимир Илиев, Мирослав Кенанов, Красимир Анев зае 16-о място в класирането (от общо 19 щафети) с време 1:29:39.7 час. Нашите използваха 9 допълнителни патрона и не въртяха наказателни обиколки. Олимпийският шампион от Торино Германия пък остана на пета позиция с време 1:23:16.0, като тимът трябваше да завърти 2 наказателни обиколки и използва 7 допълнителни патрона.

Това е общо шести златен медал за 36-годишния Бьорндален от Олимпийски игри, като 4 от тях са само от една Олимпиада - в Солт Лейк Сити през 2002 година. Във Ванкувър преди щафетите Бьорндален спечели сребро в индивидуалния старт на 20 км. В кариерата си, освен шестте златни, Бьорндален има още 4 олимпийски сребърни медала и едно бронзово отличие.

Състезанието започна много оспорвано, като много силно на първи пост за Германия се представи Симон Шемп. Германците бяха начело преди стрелбата от положение прав във втория пост, но Андреас Бирнбахер провали олимпийските шампиони от Торино и ги лиши от възможността да се борят за медал във Ванкувър. Бирнбахер въртя цели две наказателни обиколки и това се оказа фатално за тима му. Все пак, с отлично представяне и нито една грешка в стрелбата, тройният олимпийски шампион от Торино Михаел Грайс, който бе на последния четвърти пост за Германия, успя да изведе Бундестима до петото място в крайното класиране.

40-годишният Халвард Ханеволд бе на първи пост за Норвегия и ветеранът се представи стабилно, като използва само един допълнителен патрон. Прекрасно на втори пост за скандинавците се представи младият Тарей Бьо, който предаде щафетата на олимпийския шампион в индивудалния старт на 20 км във Ванкувър Емил Хегле Свендсен. За австрийците на трети пост бе бързият Доминик Ландертингер, който се бореше за първата позиция със Свендсен. На четвърти пост за Норвегия бе Бьорндален, а за Австрия - ветеранът Кристоф Суман. Двамата виртуози в ски-бягането се движеха един до друг до стрелбата от положение легнал, където Норвегия направи решителната крачка към титлата. Бьорндален използва 2 допълнителни патрона, но се справи с мишените, докато стрелбата на Суман бе катастрофална и той трябваше да върти наказателна обиколка. Това позволи и на руснаците да се намесят сериозна в битката за златото, като Устюгов изведе "Сборная" на втора позиция преди стрелбата от положение прав. При втората си поява на огневия рубеж Бьорндален се представи по шампионски и повали петте мишени без допълнителни патрони. Устюгов, който спечели масовия старт във Ванкувър, използва 3 допълнителни патрона при втората си стрелба, докато пристигналият малко след него на огневия рубеж Суман бе безгрешен. Бьорндален без проблеми удържа първата позиция на Норвегия, докато във финалните метри Суман успя със съвсем малко да изпревари Устюгов в битката за среброто. На четвърто място финишира квартетът на Швеция, за който на четвърти пост бе олимпийският шампион в преследването Бьорн Фери.

Силно за България на първи пост се представи Михаил Клечеров, който използва общо само два допълнителни патрона и с добро ски-бягане предаде щафетата на Владимир Илиев с изоставане от 40 секунди от първото място. След това обаче разликите между нашата и водещите щафети се увеличаваше и в крайна сметка българите останаха 16-и, като след тях финишираха Словакия, Казахстан и Латвия.

26 февруари 2010 | 23:24

Холандка спечели сноуборд титлата в паралелния гигиантски слалом – 27 Февруари 2010 - 00:22
Второ злато за Мария Рийш - стана олимпийска шампионка и в слалома – 27 Февруари 2010 - 00:23
Рекорден брой спортисти взеха участие в Зимните Олимпийски игра във Ванкувър – 27 Февруари 2010 - 04:38
Финални състезания в шорттрека, Канада и Китай превъзхождат – 27 Февруари 2010 - 08:54
Пазят в тайна подробностите около церемонията по закриването на Олимпиадата – 27 Февруари 2010 - 11:43

Канада обединява всякакви вкусове, обичаи, нрави и култури – 26 Февруари 2010 - 12:26
Фрийстайл фигурни скокове финал за мъже – 26 Февруари 2010 - 12:12
Блестяща победа за САЩ в северната комбинация – 26 Февруари 2010 - 11:57
Марит Бьорген стана първият спортист с три златни медала във Ванкувър – 26 Февруари 2010 - 11:55
Виктория Ребенсбург е олимпийската шампионка в гигантския слалом след два манша в два различни дни – 25 Февруари 2010 - 20:38