NOKIA Snowboard FIS World Cup Big Air Sofia 2007

. световни ски новини
28 Февруари 2010 - 00:43
13-тият стартов номер донесе щастие за Рацо и за цяла Италия!
Джулиано Рацоли спечели олимпийското злато в слалома, Ивица Костелич се окичи със среброто, а Андре Мирер взе бронза
изпрати на приятел Printer friendly версия

ОЛИМПИАДА, АЛПИЙСКИ СКИ. Джулиано Рацоли е новият олимпийски шампион в слалома при мъжете в ски-алпийските дисциплини на Игрите във Ванкувър. Рацоли бе начело в класирането след първия манш и след чудесно каране във втория успя да задържи първата си позиция и да грабне титлата, като донесе първи златен медал за Италия във Ванкувър.

25-годишният Рацоли финишира с общо време от двата манша 1:39.32 минута. Сребърния медал спечели хърватинът Ивица Костелич, който остана само на 16 стотни след шампиона. Това е второ сребърно отличие за брата на Яница Костелич на Игрите във Ванкувър, след като той се класира втори и в супер-комбинацията. Костелич бе четвърти след първия манш. Бронзовия медал спечели шведът Андре Мирер, който остана на 44 стотни от победителя. Мирер бе 10-и след първия манш. Олимпийският шампион в дисциплината от Игрите в Торино през 2006 година Бенямин Райх (Австрия) остана без медал във Ванкувър, след като завърши на четвърто място, само на 5 стотни от бронза. Лидерът в генералното класиране за Световната купа бе трети след първия манш, но не успя да направи шампионско спускане във втория. Така, мъжкият тим на Австрия в ски-алпийските дисциплини претърпя пълен провал във Ванкувър, като не успя да спечели нито един медал. Сънародникът на Райх Марсел Хиршер се класира пети, а вторият от първия манш Митя Валенчич (Словения) не издържа на напрежението и остана шести в крайното подреждане.

Състезаващият се за България австрийски ветеран Килиан Албрехт, който бе измъчван от контузия във Ванкувър, завърши на 20-о място, на 3.04 секунди от Рацоли. Другият ни представител Стефан Георгиев се класира 25-и, на 4.60 секунди от шампиона.

Носителят на три медала (златен, сребърен и бронзов) от Игрите във Ванкувър Боде Милър (САЩ) отпадна в първия манш. Другият скиор с по един медал от всеки цвят от Игрите във Ванкувър - норвежецът Аксел Лунд Свиндал, не участва в слалома. Един от най-атрактивните участници в слалома - ганаецът Кваме Нкрумах-Ачиампонг, се класира на предпоследното 48-о място (състезанието завършиха 49 скиори), на 43.28 секунди от първото място. Ганаецът изпревари албанския скиор-алпиец Ерьон Тола, който финишира на 1:04:56 минута от Рацоли.

С мъжкия слалом завършиха състезанията в ски-алпийските дисциплини във Ванкувър.

Шампионът Джулиано Рацоли: Сбъднах мечтата си, заради която тренирах всеки ден

Италианецът Джулиано Рацоли, който малко изненадващо спечели златния медал в слалома на Олимпиадата във Ванкувър, сподели че е сбъднал мечтата си, заради която е тренирал толкова много всеки ден.

"Сбъднах мечтата си, заради която тренирах много всеки ден. Невероятно е. След много дълго време Италия има медал в слалома. Последният  от 1992 година, а сега сме 2010 година и това е фантастично", каза щастливият Рацоли.

ПАВЕЛ ПЕНЧЕВ
Sportal.bg
28 февруари 2010 | 04:07

Ивица Костелич: Имах две възможности за медал и успях да взема два, което е страхотно

Хърватинът Ивица Костелич, който остана втори в слалома на Олимпиадата във Ванкувър на 14 стотни след изненадващия шампион Джулиано Рацоли от Италия, коментира след втория манш, че реално погледнато е имал две възможности за медал - в суперкомбинацията и слалома, и е успял да вземе два, което е страхотно за него.

"Наистина обичам да карам ски в такива условия. Това е пролетен сняг, но аз винаги тренирам в подобно време. Реално погледнато имах две възможности за медал - в суперкомбинацията и слалома, и успях да взема два медала, което е страхотно", каза Костелич.

Sportal.bg
28 февруари 2010 | 04:24

Андре Мирер: Постигнах голямата си цел и съм много щастлив

Шведският скиор Андре Мирер, който спечели бронзовия медал в слалома на Зимните олимпийски игри във Ванкувър, сподели, че през целия си живот до сега е искал да спечели олимпийски медал и сега се чувства страхотно, защото е успял.

"Много съм щастлив от медала. Това бе голямата ми цел. През целия си живот до сега исках да спечеля олимпийски медал и сега се чувствам страхотно, че успях", заяви Мирер след финала.

Sportal.bg
28 февруари 2010 | 04:30

Алберто Томба: Страхотно е, че Джулиано спечели златото

Легендата на алпийските ски - италианцът Алберто Томба, който сега е треньор на новия олимпийски шампион в слалома - Джулиано Рацоли, коментира след финала, че денят е страхотен, защото възпитаникът му е спечелил златния медал.

"Денят е страхотен. Той спечели златния медал и това е страхотно. Джулиано бе първи в Загред, а след това в Кранска гора, но отпадна във втория манш. Той дойде тук в страхотна форма. Казах му да запази спокойствие и да се фокусира. Гледайки слалома във финалната му част не е за вярване, че успя. Сега мога да си представя какво е родителите му, защото той ми е като син", сподели развълнувано Томба.

Sportal.bg
28 февруари 2010 | 04:13

Следваща:
Канада спечели златния медал в отборното преследване при мъжете в кънки-бягането – 28 Февруари 2010 - 02:43
Германия взе титлата в отборното преследване в бързото пързаляне с кънки при жените – 28 Февруари 2010 - 02:44
"Снежният леопард" иска да пренесе ски спорта в Гана – 28 Февруари 2010 - 11:51
Рошет и Майдич със специални награди за вдъхновяващо представяне – 28 Февруари 2010 - 12:07
Working at the Games – 28 Февруари 2010 - 12:19

Предходна:
Канадец спечели паралелния гигантски слалом в сноуборда, Ранчев 26-ти – 27 Февруари 2010 - 23:56
Ковалчик грабна златото в масовия старт на 30 км след драматичен финален спринт с Бьорген – 27 Февруари 2010 - 23:54
Пазят в тайна подробностите около церемонията по закриването на Олимпиадата – 27 Февруари 2010 - 11:43
Финални състезания в шорттрека, Канада и Китай превъзхождат – 27 Февруари 2010 - 08:54
Рекорден брой спортисти взеха участие в Зимните Олимпийски игра във Ванкувър – 27 Февруари 2010 - 04:38

NO27 на списание СКИ&БОРД, спорт, лайфстайл, индустрия !