. световни ски новини
13 Декември 2004 - 11:26
Алпийска Световна купа във Вал дИзер

Милър взима пета победа и 90 бутилки шампанско

Боде Милър изпревари двамата най-добри скиори от последните години в гигантския слалом на пистата О. К. във Вал д'Изер (Фр). Това е петата му победа от 9 старта за Световната купа този сезон. Преди белият керван да се върне в Европа, той бе №1 на две спускания, още един гигантски слалом и на Супер Г.
След 27-годишния американец вчера финишираха Ласе Кюс, който бе най-бърз на същата дисциплина в Бийвър Крийк преди седмица, и носителят на трофея Херман Майер. Триото е спечелило общо 30 медала от олимпиади и световни първенства.
"За мен е чест да се кача на подиума до тези момчета, които създадоха историята на нашия спорт. Те ми напомнят, че още не съм взел Световната купа - заяви Боде, който се движеше 4-и след първия манш. - Истината е, че пистата ме затрудни. Беше прекалено бърза за гигантски. Определено не карах добре - във втория манш дори сбърках при няколко завоя. Въпреки всичко обичам това място, защото тук записах дебютната си победа, за първи път се качих на подиума и за първи път участвах в спускане."
За успеха организаторите подариха на Милър 90 бутилки шампанско, колкото са и килограмите му.
"В първия манш сякаш спях върху ските, но после се събудих", разказа ветеранът Кюс. Преди Бийвър Крийк той нямаше победа в дисциплината от Кранска гора '96. Лидерът от първия манш Майер коментира, че се гордее с отличното си представяне на гигантски слалом, в който не е печелил от март 2001.
Днес Сестриере (Ит) е домакин на нощния слалом. Ако Милър отново е над всички, той ще стане първият след Марк Жирардели (Люкс) през 1989 с победи във всички 4 дисциплини за един сезон. "Довечера ще бъде забавно. За мен е важно да се докажа и в слалома", каза Боде.

ТАТЯНА МАНОВА
7 Дни Спорт, 13 Декември 2004

Вернер Франц спечели спускането във Вал Д Изер

Австриецът Вернер Франц спечели спускането за мъже във френския зимен център Вал Д'Изер, кръг от Световната купа по ски-алпийски дисциплини. По този начин той стана първият алпиец с победа над Боди Милър (САЩ) в тази дисциплина от началото на сезона. 32-годишният Франц беше най-стабилен по 3,1-километровото трасе на пистата "Орей-Кили" и зае първото място с време 1:57,51 мин. По този начин австриецът записа втора победа в кариерата си и първа в тази дисциплина. Втори, на 27 стотни се нареди Марко Бюхел от Лихтенщайн, а трети ­ на 55 стотни, се нареди Михаел Валххофер (Ав).
Лидерът за Световната купа Боди Милър, който спечели първите два старта, този път остана четвърти, на 58 стотни от победителя. Американецът обаче продължава да води убедително за големия кристален глобус с 530 точки, пред австрийците Михаел Валххофер с 284 т. и Херман Майер ­ 279 т. Херминатора нямаше ден и остана 26-и, на 2,03 секунди от сънародника си Франц.

SL и GS Световна Купа в Altenmarkt-Zauchensee – 13 Декември 2004 - 11:21
Ласе Кюс с първа титла в гигантския слалом от 8 години – 06 Декември 2004 - 12:44
Михаела Дорфмайстер спечели Супер Г в Лейк Луис – 06 Декември 2004 - 12:38
Северни дисциплини Световна купа уикенд – 06 Декември 2004 - 12:31