. световни ски новини
10 Януари 2005 - 11:53
Санта Катерина

Марлиз Шилд с трета победа за сезона

09.01.2005. Австрийките вече имат най-много победи в историята на Световната купа по ски - 264, сочи статистиката. Състезателките от вундертима излязоха начело след успеха на Михаела Дорфмайстер в спускането в четвъртък. Вчера Марлиз Шилд затвърди доминацията на австрийската школа през сезона, като спечели слалома в Санта Катерина (Ит). Това е шестата победа за страната й и третата на 23-годишната Шилд. Преди две седмици тя бе №1 в същата дисциплина и на гигантски слалом в родния си курорт Земеринг.
"Победите със сигурност ми дават самочувствие за световното, въпреки че се опитвам да не мисля за него. В момента всичко ми се струва много лесно и ме забавлява страхотно", призна Шилд, която се спусна по новата писта "Дебора Компаньони" за 1:29,96 мин. Шампионатът на планетата почва на същото място на 29 януари.
Втора остана Кристина Козник. 29-годишната американка, която е известна с това, че не тренира с отбора си, се качи на подиума за първи път от 2 г.
Най-добре от фаворитките се представи лидерката в класирането Таня Путиайнен, която завърши шеста. Носителката на трофея Аня Персон отпадна във втория манш, а Яница Костелич - в първия, след като пропусна врата. "Не знам какво се случи, но се чувствам ужасно уморена. Липсват ми енергията и силата от миналата година", оплака се Персон. През 2003/2004 освен големия кристален глобус тя взе и купите в слалома и в гигантския слалом.
От сряда Кортина д'Ампецо приема следващите стартове за СК - два гигантски слалома и две спускания. "Състезанията този сезон са прекалено много. Това е лудост, явно искат да ни убият", оплака се Костелич, която има проблеми с коляното.

ТАТЯНА МАНОВА
7 дни спорт

Словенка печели гигантски слалом

9.01.2005. Тина Мазе (Слвн) спечели гигантския слалом за жени в италианския зимен център Санта Катерина, кръг от Световната купа по ски-алпийски дисциплини. 21-годишната словенка беше най-бърза в първия манш и даде пето време във втория, като записа общо време 2:36,78 минути. Втора и трета изненадващо се наредиха две канадки - Женевиев Симар (+1,16 сек) и Алисън Форсайт (+1,22). Големите фаворитки - лидерката за СК Таня Путиайнен (Фин) и носителката трофея за миналия сезон Аня Персон (Шв), разделиха шестото място на 1,63 секунди след победителката. В генералното класиране Путиайнен вече има 666 точки. Втора е Яница Костелич (Хър) - 613, трета - Персон с 579.

Монитор

Французойката Жакмо със сензационна победа във второто спускане в Санта Катерина

15:31, 07.01.2005.Санта Катерина. Французойката Ингрид Жакмо постигна сензационна победа в спускането за Световната купа по ски алпийски дисципини в италианския зимен курорт Санта Катерина. На пистата “Дебора Компаньони” (2563 метра), където ще се състои предстоящото световно първенство, 26-годишната състезателка спря хронометрите на 1:40,29 мин., изпреварвайки австрийката Ренате Гьотчел (1:40,40 мин) - носителка на “Малкия кристален глобус” в дисциплината за миналия сезон. Олимпийската шампионка в спускането от Солт Лейк Сити’02 Карол Монтийе-Шарл даде завършек на хубавия ден за Франция, финиширайки трета с време 1:40,41 мин. Американката Линдси Килдоу, която днес завърши четвърта, запазва лидерската си позиция в генералното класиране за Световната купа в дисциплината, а №1 в общото подреждане остава финландката Таня Путийнен, въпреки че тя не участва в състезанието.
Това е първата победа в кариерата на Ингрид Жакмо в старт за Световната купа. Досега най-доброто й представяне бе второ място в спускане в Лилехамер през 2003 година. Вчера французойката се класира 14-а на същата тази писта. Двете спускания бяха отложени и преместени в Санта Катерина заради силните ветрове във френския център Вал д’Изер.

Агенция "Фокус"

Михаела Дорфмайстер спечели спускането в Санта Катерина

15:17, 06.01.2005. Санта Катерина (Италия). Австрийката Михаела Дорфмайстер спечели спускането за Световната купа в Санта Катерина. Тя финишира с време 1:41,66 минута. На второ място се класира Линдзи Килдоу (САЩ) с 1:42,06, а трета е германката Хилде Герг с 1:42,19.

16.01.2005 Wengen (SUI) SL

Ахонен се пердстави блестящо в турнира "Четирите шанци" – 10 Януари 2005 - 11:54
Сноуборд Световна купа в Санкт-Петербург и Москва – 10 Януари 2005 - 11:56
Северните дисциплини тази седмица – 10 Януари 2005 - 11:57
Шамони алпийско ски шоу – 10 Януари 2005 - 12:00
Аделбоден GS – 12 Януари 2005 - 10:54

Бормио алпийски ски преди Световното Първенство – 30 Декември 2004 - 12:32
Семеринг Световна купа – 30 Декември 2004 - 12:30
В Германия започна турнира "Четирите шанци" – 30 Декември 2004 - 12:28
Джорджо Рока първи във Флахау – 23 Декември 2004 - 09:30