. световни ски новини
16 Януари 2005 - 23:54
Венген

Германецът Фогл първи в слалома

16.01.2005. Венген, Швейцария. Алойс Фогл спечели слалома на известната писта Лауберхорн в неделя. Това е първата победа за германския мъжки отбор за Алпийската Световна Ски Купа от 12 години насам. Фогл беше четвътрти в първия манш, но след бързо спускане във втория постигна първото общо време от 1:35.38 минути. Втори е Ивица Костелич 1:35.59, трети е Бенджамин Райх 1:35.84.

Михаел Валхофер спечели спускането във Венген

Венген. 15:21 15.01.2005г. Австриецът Михаел Валхофер спечели спускането във Вненген. Той финишира с време 2:27,05 мин., като остави зад себе си своя сънародник Кристоф Грубер (2:27,14) и водачът във временното генерално класиране за Световната купа Боде Милър от САЩ (2:27,32). 29-годишният австриец се класира за осми път сред първите трима през този сезон.

Агенция "Фокус"

Райх спечели първата Супер-комбинация в историята на алпийските ски

Венген. 19:29 14.01.2005г Австриецът Бенямин Райх, който има три победи на слалом в швейцарския зимен център Венген през 1999-а, 2001-а и 2004-а, спечели първата в историята на Световната купа Супер-комбинация по ски – алпийски дисциплини. Във въпросния курорт в Страната на банките и шоколадите Райх даде най-добро време в слалома, а след това устоя на атаката на норвежеца Ласе Кюс в спускането. В крайното подреждане алпиецът от Пицтал, Югозападна Австрия, събра общо време от 2:28,37 мин. (43,65 сек. на слалом/1:44,72 мин. на спускане). Ласе Кюс, който днес празнува 34-ия си рожден ден, не можа да си направи подарък и остана втори само на 0,32 секунди от победителя. Неговото време е 2:28,69 мин. (45,18 сек./1:43,51 мин.). Представителят на домакините Дидие Дефаго, който е специалист в скоростните дисциплини, се класира трети. Той се качи за първи път на почетната стъплбичка от близо две години. Дефаго изостана на 1,40 секунди от Райх или резултатът му е 2:29,77 мин. (44,99 сек./1:44,78 мин.).
“Две дисциплини в един-единствен ден е много по-различно и вълнуващо от досегашната програма, която правеха в алпийските ски, коментира 28-годишният Бенямин Райх. – Досега много пъти съм се опитвал да спечеля комбинация. Много е трудно. Точно оттам идва и огромната важност и ценност на победата в нея. А какво да кажа за факта, че аз съм първият победител в първия старт в най-новата дисциплина – Супер-комбинацията, в историята на Световната купа”.
Ръководството на Международната федерация по ски (ФИС) реши да прати в архивите досегашната формула на провеждане на надпреварата. До миналия сезон спускането се провеждаше в събота, а слаломът - в неделя и след това времената се сборуваха. Сега двата старта бяха събрани в един ден.
“Новият формат на комбинацията е много добър, коментира и Дидие Дефаго. – Мисля, че феновете на ските и телевизионните зрители ще са страшно доволни и ще чакат стартовете с нетърпение. Новата формула ще позволи да не се раздвоява вниманието нито на феновете, нито на състезателите. Освен това слаломистите и спускачите ще са поставени на равни начала”.
Американецът Боде Милър напълно се провали в този първи старт в Супер-комбинацията и коментира пред журналистите, че е карал в слалома като “истински гамен”. “Нищо не чувствам, каза той. – Карах наистина много, много бавно днес. Този провал е добър урок за мен”.
С днешната 15-а победа в стартове от Световната купа, Бенямин Райх спечели 100 точки за временното генерално класиране. Преднината на лидера във временното подреждане Боде Милър обаче си остава солидна – 198 точки. Въпреки това австриецът изглежда с най-големи шансове да го измести от първото място.
Бенямин Райх обаче отказа да участва в утрешното спускане на Лауберхорн – най-дългото трасе в Световната купа, по което алпийците се спускат за повече от две минути и половина. “Искам да запазя енергията си за неделния слалом, както и за стартовете в Кицбюел следващата седмица”, обясни Бенямин Райх.

Бенямин Райх е първи след слалома за комбинацията във Венген

Венген. 12:42 14.01.2005г.Лидерът в генералното класиране за Световната купа по ски алпийски дисциплини Боде Милър (САЩ) беше дисквалифициран в слалома за комбинацията в швейцарския зимен център Венген, след като "възседна" врата. Австриецът Бенямин Райх, който е втори в надпреварата за “Големия кристален глобус”, се възползва от нещастието на американския си съперник, и даде най-добро време. Той спря хронометрите на 43,65 секунди и води след първата половина на състезанието. Шведът Маркус Ларсон е втори, на 0,29 секунди след Райх, а трети се нареди французинът Пиерик Боржо, който изостана с 0,44 секунди.
“Взех завоя много предпазливо, защото просто исках да финиширам. Не знаех че съм се разкрачил, докато не стигнах долу и видях звездичката срещу името ми”, заяви Боде Милър. Много от добрите спускачи имаха проблеми да се задържат на пистата днес. Австриецът Михаел Валхофер, който води в класирането за абфарта, беше едно от големите имена, които паднаха, но успяха да продължат и да се класират за втория старт. Валфофер финишира слалома на 27 секунди зад Райх.

Алпийска Световна купа в Хърватска – 23 Януари 2005 - 15:27
Ски северни дисциплини – 23 Януари 2005 - 15:29
Преди Бормио – 23 Януари 2005 - 15:31
Марибор – 23 Януари 2005 - 15:45
KITZ – 23 Януари 2005 - 15:45

Северни ски – 16 Януари 2005 - 23:49
Кортина д'Ампецо – 16 Януари 2005 - 23:48
Аделбоден GS – 12 Януари 2005 - 10:54