. световни ски новини
21 Февруари 2011 - 03:08
Австрия първа по медали от Световното по ски
изпрати на приятел Printer friendly версия

СВЕТОВНО ПЪРВЕНСТВО. Представителите на Австрия завоюваха най-много медали на завършилото вчера световно първенство по ски-алпийски дисциплини. Успехът на вундертима се дължи главно на алпийките, които показаха смазващо превъзходство, като спечелиха четири от възможните пет титли. Осакатеният заради контузии мъжки състав взе само сребро и бронз чрез Ханес Рейхалт и Филип Шьорхофер. Утеха за Бени Райх остана среброто в отборното състезание, в което обаче той скъса кръстни връзки на коляното и завърши на операционната маса в Инсбрук.

Скиори от 7 държави спечелиха шампионски титли, а от 11 - медали. Без злато останаха страни като Швейцария, Германия и Хърватия.

В класирането по медали Австрия е на първо място с 4 златни, 3 сребърни, 1 бронзов, общо 8. Следват: 2. Франция - 2, 1, 1, 4; 3. Италия - 1, 2, 3, 6; 4. САЩ - 1, 2, 0, 3; 5. Словения - 1, 1, 0, 2; 6. Канада - 1, 0, 0, 1 и Норвегия - 1, 0, 0, 1; 8. Швеция - 0, 1, 3, 4; 9. Швейцария - 0, 1, 0, 1; 10. Германия - 0, 0, 2, 2; 11. Хърватия - 0, 0, 1, 1.

Две са безспорните звезди на първенството в Гармиш-Партенкирхен. Елизабет Гьоргъл развали сметките в скоростните дисциплини на сочените за фаворитки Линдзи Вон (САЩ) и Мария Рийш (Германия). Австрийката спечели златото на спускане и супергигантски слалом и е единствената скиорка с 2 титли. Вон се прибра преждевременно в САЩ, след като взе само сребро на спускане и обяви, че сътресението на мозъка при падане на тренировка не й позволява да кара концентрирано. Болната от грип Рийш пък остана само с 2 бронзови медала, но за пред хората обяви, че е доволна от представянето си. Германците също я приеха за герой, въпреки че чакаха от нея поне 2 титли.

При мъжете изгря ярко Кристоф Инерхофер. 26-годишният италианец, който преди Гармиш имаше само една победа за Световната купа, изригна със злато в супергигантския слалом, сребро в суперкомбинацията и бронз в спускането.

"Преди световното не бях и мечтал за такъв резултат", призна скромно винаги усмихнатият Инерхофер. Томба обаче го свали на земята, като каза, че не е важно да спечелиш само световната титла, а да продължиш да го правиш и в Световната купа.

Българската звезда на първенството бе 23-годишният Георги Георгиев, който с перфектно каране зае 11-о място в суперкомбинацията. Гого взе сребро и в квалификацията на слалом с рекордни за кариерата си ФИС точки, а Никола Чонгаров се отличи с 22-ро място в суперкомбинацията и титла в квалификацията на гигантски слалом. Сега предстои да покажат на Световната купа в Банско този уикенд, че представянето им в Гармиш не е само епизодична проява.

Домакините не изненадаха никого с отличната организация. Пример за желязната им дисциплина и желание за перфектно представяне бе вечерта преди слалома при мъжете. За да подготвят отлично пистата, екип от 300 души изкара 5 часа през нощта по трасето на "Гудиберг", за  да полива с вода и да хвърля консервиращи химикали. Всичко това се очаква да бъде оценено по достойнство на 6 юли тази година, когато се очаква МОК да обяви Мюнхен за домакин на зимната олимпиада през 2018 година, в която Гармиш-Партенкирхен ще приеме алпийците.

Въпреки четирите титли при дамите, австрийците се радваха най-много на края на първенството, когато разбраха, че следващото световно през 2013 година ще е при тях в Шладминг.

Пламен Вълков
от Гармиш-Партенкирхен за "Стандарт"
понеделник, 21 февруари 2011

Следваща:
Бьорген и Хелнер с титлите в спринта свободен стил на СП в Осло – 24 Февруари 2011 - 20:07
Anja Paerson on fire winning 2nd DH training in Are – 25 Февруари 2011 - 03:48
Мария Рийш спечели супер-комбинацията в Оре – 25 Февруари 2011 - 16:11
Даниела Ирашко стана световна шампионка по ски скок при дамите – 25 Февруари 2011 - 18:21
Вон спечели спускането в Оре – 26 Февруари 2011 - 14:06

Предходна:
Емил Йоенсон спечели спринта в Драмен – 20 Февруари 2011 - 19:30
Гранж донесе първа титла за Франция на световно първенство в слалома – 20 Февруари 2011 - 15:35
Важното е шефовете на МОК да закусят добре – 20 Февруари 2011 - 09:08
Марит Бьорген триумфира пред родна публика в Драмен, Рикардсон спечели ски бягането при мъжете – 19 Февруари 2011 - 19:06
Марлиз Шилд е световната шампионка в слалома – 19 Февруари 2011 - 15:18

NO27 на списание СКИ&БОРД, спорт, лайфстайл, индустрия !