. световни ски новини
14 Март 2005 - 13:54
Световна купа северни дисциплини

Хану Макинен с рекордна 10-а победа в северната комбинация

Холменколен, 18:54 13.03.2005г. Финландецът Хану Манинен, който си осигури предсрочно победата в генералното класиране за Световната купа в северната комбинация, спечели днес последното състезание за сезона в Холменколен (Нор). За своя десети успех този сезон и 31-и в кариерата му Макинин, който си тръгна с празни ръце от световното първенство в Оберсдорф (Ав) през февруари, изпревари в спринта (само 1 скок + 7,5 ски-бягане) с 1,3 секунди норвежеца Магнус Моан и с 5,6 секунди германеца Рони Акерман.
В генералното класиране финландецът триумфира убедително с 1466 точки, пред Акерман (1070) и австриеца Феликс Готвалд (677). 27-годишният Хану Манинен е първият състезател в северната комбинация с 10 поледи за един сезон.

Агенция "Фокус"

***

Естонец с втора победа за трета година в ски-бягане на 50 км

Холменколен, 17:45 12.03.2005г. За втори път от три години естонецът Андрус Веерпалу победи в ски-бягане на 50 км за Световната купа. Пред очите на членовете на кралското семейство на Норвегия и въпреки подкрепата на публиката, световният шампион Фроде Естил остана 7-и. 34-годишният естонец поведе по средата на дистанцията и до края не изпусна водачеството. Той спечели трети успех за сезона и то в най-престижния старт. При обръщането Веерпалу задмина временния лидер Йенс Арне Свардетал, който изпадна в криза и изостана до 20-о място, но завърши на 4:14 мин след естонеца. Йенс Фиелбрих (Гер) пък задмина 14 скиори и завърши втори, като изпревари в края друг норвежец Од Бьорн Хелмист. Изненадващо, руснакът Максим Вилежанин завърши шести, след Мартин Байчичак (Слвк) и Матиас Фредриксон (Шв). Французинът Венсан Витоз се отказа заради грип след 10-ия км и така сведе до минимум шансовете си да оспорва Световната купа с Аксел Тейшман (Гер) и Тор Арне Хетланд (Нор), които също не завършиха състезанието. Световната купа продължава със спринт в Гьотеборг в сряда и финални стартове във Фалун през следващия уикенд.

***

Ски-бягане: Юлия Чепалова с първа победа за Световната купа, Бьорген вдига трофея

Лахти, 12:53 06.03.2005г. Юлия Чепалова постигна първата си победа за сезона в Световната купа по ски-бягане, след като днес спечели старта на 10 км св. стил в Лахти (Финландия). Рускинята се пребори в оспорван дуел с Катерина Нойманова (Чехия), като спря хронометрите на 26:18,8 минути и я изпревари с 3,3 секунди. Трета се нареди французойката Карин Филипо (26:40,6 мин). Най-доброто класиране на Чепалова до момента беше трето място в Райт им Винкл (Гер). Въпреки че не участва в Лахти, норвежката Марит Бьорген си гарантира Световната купа. Тя има в своя актив 1020 точки и е недостижима на върха четири старта преди края на сезона. Далеч зад нея с 599 точки е 7-ата от днес Кристина Смигун (Естония). Само осем точки е разликата между втората и третата Катерина Нойманова.

***

Норвежци триумфират в спринта от северните дисциплини в Лахти

Лахти, 16:36 05.03.2005г. Норвежци заеха първите 6 места в спринта на 1,4 км в Лахти,който е валиден за Световната купа по ски-северни дисциплини. Бьоре Наес завърши първи за 2:57,16 мин., пред Елдар Рьонинг - на 0,40 сек., Ола-Виген Хатестад - на 1,13 сек. Шестицата попълват Тор Арне Хейтланд, Тронд Иверсен, Йенс-Арне Квартедал, и др.
При жените в спринта на 1,2 км първа е шведката Лина Андерсон с резултат 3:02,02 мин., пред финландките Кирси Велима и Вирпи Куитунен.

Световна купа – 14 Март 2005 - 13:55
Ежегодният ски маратон Енгадин в Швейцария – 21 Март 2005 - 11:24
Италия осигурява бюджета за Торино 2006 с договори за реклама – 22 Септември 2005 - 23:04
Още едно състезание за Световната Алпийска купа ? – 10 Октомври 2005 - 21:09
Грабнер и Помагалски триумфират в Ландграаф – 10 Октомври 2005 - 21:11

Световна купа финали в Линзерхайде – 14 Март 2005 - 13:52
Крайнска Гора – 04 Март 2005 - 19:41
Сан Сикарио – 04 Март 2005 - 19:39
Оберстдорф 2 – 04 Март 2005 - 19:13
Швейцарци спечелиха златото на Световното по сноуборд – 04 Март 2005 - 19:07