. бг ски новини
18 Януари 2014 - 16:17
Уникално състезание за българския биатлон в Антхолц
изпрати на приятел Printer friendly версия

БИАТЛОН. Българинът Красимир Анев направи най-доброто състезание в кариерата си досега. Анев завърши на седмо място в преследването на 12,5 км от 6-ия кръг на Световната купа по биатлон в Антхолц-Антерселва (Италия). Другият ни представител - Владимир Илиев, също се представи изключително силно и финишира на 15-о място, въпреки че тръгна от 28-а позиция. И двамата българи поразиха всичките 20 мишени в това историческо за родния биатлон състезание. Победител стана германецът Симон Шемп с време 31:20.6 мин. Анев завърши на 18.1 секунди от Шемп, а Илиев - на 37.9 секунди от победителя.

Двамата българи бяха единствените биатлонисти, които не допуснаха грешка в стрелбата днес. Краси Анев дори имаше шанс за класиране в тройката след последната стрелба, но силите не му стигнаха в ски-бягането. Въпреки това, Анев, който тръгна от девета позиция, в крайна сметка остави зад гърба си френската суперзвезда Мартен Фуркад. Последният финишира 9-и, след като допусна по един пропуск във всяка от четирите стрелби. Владимир Илиев пък се придвижи с 13 позиции напред. Благодарение на това, че свали всичките 20 мишени се пребори за 15-ото място, като финишира пред единия от двамата победители във вчерашния спринт Лукас Хофер. Италианецът остана едва 20-и днес с 6 пропуска в стрелбата.

Шемп, който си подели победата в спринта с Хофер, днес бе над всички, въпреки че направи 2 грешки в стрелбата. На 1.5 секунди от него финишира французинът Жан-Гийом Беатрикс, който допусна само една грешка - при последната четвърта стрелба, но тъкмо този пропуск го лиши от победата. Беатрикс тръгна от седма позиция. 10-ият в спринта Хенрик Л'Абе-Лунд от Норвегия намери място на подиума, класирайки се трети с 2 грешки, на 4.8 секунди от победителя. Четвърти се нареди великият му сънародник Оле Ейнар Бьорндален. Ветеранът, който на 27 януари ще навърши 40 години, сбърка само веднъж на огневия рубеж (при третата стрелба) и остана на 8.0 секунди от Шемп. Преди Анев днес успяха да финишират още само двама биатлонисти - германецът Арнд Пайфер и шведът Бьорн Фери.

Досегашното най-добро класиране на Анев в състезание за Световната купа бе 8-ото място в индивидуалния старт на 20 км в Йостерсунд (Швеция) през сезон 2012/2013 година. Най-силното класиране в кариерата на Илиев досега пък е 6-ото място в спринта в Поклюка (Словения) през миналия сезон. Силното представяне на двамата ни водещи биатлонисти в Антхолц-Антерселва идва в навечерието на Зимните олимпийски игри в Сочи, които ще се проведат от 7-и до 23-и февруари.

В генералното класиране за Световната купа Анев е 47-и със 75 точки, а Илиев е 59-и с 40. Михаил Клечеров е 94-и с 5 точки.

БОЯН ЧУЛКОВ
Sportal.bg
18 януари 2014 г.

Антхолц-Антерселва, преследване на 12,5 км (мъже)
1. Симон Шемп (Германия): 31:20.6 мин. (2 грешки в стрелбата)
2. Жан-Гийом Беатрикс (Франция): + 1.5 сек. (1)
3. Хенрик Л'Абе-Лунд (Норвегия): + 4.8 (2)
4. Оле Ейнар Бьорндален (Норвегия): + 8.0 (1)
5. Арнд Пайфер (Германия): + 8.6 (3)
6. Бьорн Фери (Швеция): + 10.6 (2)
7. Красимир Анев (България): + 18.1 (0)
-----------------------------------------------------
15. Владимир Илиев (България): + 37.9 (0)

Следваща:
СВЕТОВНИЯТ ДЕН НА СНЕГА 2014 на ВИТОША – 19 Януари 2014 - 21:39
Общо 16 български спортисти отиват на Олимпиадата в Сочи – 20 Януари 2014 - 12:35
Хиляди българи отпразнуваха Световния ден на снега – 20 Януари 2014 - 16:20
„Горещо” посрещане на Световния ден на снега в Боровец – 20 Януари 2014 - 17:19
Продължава записването за Държавното първенство по ски за журналисти – 22 Януари 2014 - 16:38

Предходна:
Българска титла в Сочи = 1 милион лева – 18 Януари 2014 - 15:52
БНТ пуска спортно списание и HD канал за Сочи 2014 – 18 Януари 2014 - 13:59
Има идея за откриването на ски писта в община Чупрене, Видинско – 18 Януари 2014 - 13:38
Добринище също с лифт карта за 1 лев за местните деца в неделя – 18 Януари 2014 - 09:34
Ски зоните у нас стискат зъби да опазят сезона – 18 Януари 2014 - 08:54

NO27 на списание СКИ&БОРД, спорт, лайфстайл, индустрия !