Събота, 27 Април 2024

. световни ски новини
17 Февруари 2007 - 17:03
Чехкиня спечели златото в слалома на Световното в Аре

СВЕТОВНО ПЪРВЕНСТВО АРЕ 2007. 16 февруари 2007. Чехкинята Шарка Захробска се окичи със златото, след като победи в слалома за жени на световното първенство по ски-алпийски дисциплини в Оре (Швеция). Захробска, която имаше аванс след първия манш, успя да го запази и финишира с първо време от 1:43.91.

Това е най-големият успех в кариерата на 22-годишната Захробска, която дори няма победа в състезанията за Световната купа досега, а едва през този сезон успя да се качи на два пъти на подиума.

Чехкинята, която водеше след първия манш, успя да запази достатъчно от аванса си и финишира с първо време от 1:43.91. Така тя стана първата представителката на страната си с титла от световно първенство по ски алпийски дисциплини.

Преди две години на световното първенство в Бормио Захробска стана първата скиорка от Чехия с медал, след като се окичи с бронза в слалома.

"Неописуемо е. Във форма си и го показах още при последните два слалома за Световната купа, когато финиширах на подиума. Бях малко нервна след първия манш, защото за мен беше ново чувства да бъда на върха. Честно казано се надявах на медал, но не съм си представяла, че може да бъде златен. Много съм щастлива. Чувствах се добре преди старта. Радвам се, че успях", заяви Захробска.

Втора на 11 стотни от секундата остана Марлийз Шилд от Австрия, която през този сезон има пет победи в шест слалома за Световната купа.

"Радвам са за среброто, но ако бях спечелила, щеше да бъде сбъдната мечта. Не карах така, както си ги представях. Трасето беше доста изровено, така че и второто място не е толкова лошо", коментира Шилд.

Трета завърши местната любимка Аня Персон с време 1:44.07 минута.

Олимпийската шампионка Персон, която беше втора след първия манш, не успя да стане първата състезателка с четири световни титли в едно първенство след победите си в спускането, суперкомбинацията и супергиганския слалом.

25-годишната шведка все пак взе десети медал от световни първенства, от които 7 златни, 1 сребърен и 2 бронзови.

"Малко съжалявам, защото във финалната фаза на втория манш допуснах грешка, която ми коства много време. Беше трудно да се кара в изровеното трасе, защото аз винаги търся своя собствена линия", каза Персон.

Най-бърза във втория манш беше 20-годишната хърватка Ана Йелушич, но в крайна сметка тя остана на четвърто място на половин секунда след победителката.

Българката Мария Киркова завърши на почти 21 секунди след победителката. Киркова беше 42-а след първия манш на 5.89 от Захробска, но при второто си спускане допусна много грешки и загуби още три позиции в крайното класиране.

Състезанието завършиха 52 скиорки от 83 записани в стартовия лист.

16.02.2007
Спорт НетИнфо

Световно първенство - слалома за жени

1. Шарка Захробска (Чехия) - 1:43.91 минута (52.77 секунди и 51.14 секунди)
2. Марлийз Шилд (Австрия) - 1:44.02 (53.00 и 51.02)
3. Аня Персон (Швеция) - 1:44.07 (52.89 и 51.18)
4. Ана Йелушич (Хърватия) - 1:44.41 (53.44 и 50.97)
5. Катрин Цетел (Австрия) - 1:44.73 (53.25 и 51.48)
6. Моника Бергман-Шмудерер (Германия) - 1:44.81 (53.50 и 51.31)
...
45. Мария Киркова (България) - 2:04.76 (58.66 и 1:06.10)

Килиан Албрехт 13-и на слалом в света, шампион е Марио Мат – 17 Февруари 2007 - 17:04
Австрия взе последния медал от световното в Аре – 18 Февруари 2007 - 20:53
Норвежки триумф в спринта на СП в Сапоро – 23 Февруари 2007 - 10:29
СП ски северни дисциплини в Япония – 24 Февруари 2007 - 14:14
Кирхгасер първа на GS в Сиера Невада, Гай спечели спускането в Гармиш-Партенкирхен – 24 Февруари 2007 - 14:17

Свиндал победи в гигантския слалом на СП в Аре – 15 Февруари 2007 - 01:12
Никол Хосп спечели първи златен медал за Австрия – 14 Февруари 2007 - 01:20
Ингемар Стенмарк: Аня Персон е по-велика от мен – 12 Февруари 2007 - 20:50
Аня Персон спечели трети златен медал в Аре – 11 Февруари 2007 - 21:50
Аксел Лунд Свиндал победи в спускането на СП – 11 Февруари 2007 - 21:49