Събота, 27 Април 2024

. световни ски новини
24 Февруари 2007 - 14:17
Кирхгасер първа на GS в Сиера Невада, Гай спечели спускането в Гармиш-Партенкирхен

Австрийка победи в гигантския слалом за СК

СВЕТОВНА КУПА АЛПИЙСКИ СКИ. 24.02.2007г., Сиера Невада, Испания. Михаела Кирхгасер (Австрия) победи в гигантския слалом, валиден за световната купа по ски-алпийски дисциплини за жени в Сиера Невада (Испания). На второ място е друга австрийка - Никол Хосп, а трета е победителката в първия манш Таня Путиянен (Финландия).

21-годишната австрийка Михаела Кирхгасер постигна своята първа победа в старт за световната купа и общо за трети път се изкачи на почетната стълбичка след второто място в суперкомбинацията в Райтералм (Австрия) и третото място в гигантския слалом в Аспен (САЩ) през този сезон.

Кирхгасер, която беше трета в първия манш,изпревари световната шампионка от Оре (Швеция) Никол Хосп с 42 стотни от секундата. Никол Хосп, 8-ма в първия манш, направи отлично второ каране и показа най-добро време във втория манш. С второто си място Никол Хосп затвърди позициите си на лидерка в класирането за малката световна купа на гигантски слалом.

Шведката Аня Персон - герой от последното световно първенство, бе 7-ма в първия манш сутринта, но в крайна сметка остана на една крачка от почетната стълбичка - класира се на 4-то място.

Ерик Гай записа първи успех в кариерата си

СВЕТОВНА КУПА АЛПИЙСКИ СКИ. 24.02.2007г., Гармиш-Партенкирхен, Германия. Ерик Гай (Катада) постигна първи успех в кариерата си, след като победи в спускането, валидно за световната купа по ски-алпийски дисциплини за мъже, следван от словенеца Андрей Йерман и от швейцареца Дидие Кюш.

25-годишният канадец Гай потвърди, че се намира в отлична форма - той бе трети във вчерашното спускане, а освен това бе на почетната стълбичка в последните две спускания за световната купа.

Гай е първият канадец, спечелил спускане след победата на Кари Мулен преди 13 години в Аспен (Колорадо, САЩ).

"Семейството ми и много приятели ме гледаха днес, заяви Ерик Гай. Аз бях сигурен в себе си, че ще се представя добре".

Словенецът Андрей Йерман - сензационният победител вчера, този път остана на второ място. Швейцарецът Дидие Кюш, който вчера бе едва 20-ти, днес се изкачи на третото място на почената стълбичка и затвърди позициите си на лидер в малката световна купа на спускане.

"Спокоен съм, каза Йерман. Исках да покажа, че вчерашният ми резултат не е просто случайност и направих добро каране. Тази седмица е чудесна за мен, просто седмица-мечта".

Водачът в генералното класиране за световната купа Аксел Лунд Свиндал от Норвегия, който е и световен шампион на спускане, днес се класира на 17-то място на 1:77 минути след победителя.

Словенец спечели за първи път спускане за Световната купа

СВЕТОВНА КУПА АЛПИЙСКИ СКИ. 23.02.2007г., Гармиш-Партенкирхен, Германия. Андрей Йерман стана първият словенец в историята на алпийските ски, спечелил спускане за световната купа, след като триумфира в Гармиш-Партенкирхен (Германия). Той постигна време 1:56.82 минути. Йерман изпревари с 0.22 секунди Ханс Гругер (Австрия), а трети на 0.44 секунди завърши Ерик Гай (Канада).

Освен че това е първа титла в кариерата за 28-годишния Йерман от общо 80 участия, той стъпва на почетната стълбичка също за пръв път.

Йерман се спусна с 11-ти стартов номер и стигна до успеха въпреки трудното трасе и тежките атмосферни условия.

Най-доброто класиране досега в неговата кариера за Световната купа са две четвърти места, а в спускането на световното първенство в Оре (Швеция) бе 17-ти.

"Това е изумително. Работих много здраво след серия от контузии и това е моята награда. Словения има шампиони в слалома и гиганския слалом в миналото, но никога досега не е имала злато в спускането. Имах късмет с добър стартов номер. За мен пистата бе е отлично състояние. Надявам се да запазя добрата си форма и за утрешното спускане", заяви след финала Йерман.

Михаел Валхофер от Австрия се отърва без контузии, след като се заби в предпазните мрежи с висока скорост.

Световният шампион в спускането и лидер в класирането за Световната купа Аксел Лунд Свиндал (Норвегия) завърши 16-ти, на 1:38 секунди след победителя. Въпреки това той продължава да води в подреждането за големия кристален глобус след 25 от общо 36 старта със 795 точки, пред Бенямин Райх (Австрия) със 705 и Дидие Кюш (Швейцария) с 688.

Австриецът Херман Майер е едва 29-ти, а Боде Милър (САЩ) е 28-ми.

В класирането за малката СК в спускането след 8 от общо 11 старта води Дидие Кюш с 447 точки, пред Марко Бюхел (Лихтенщайн) с 347 и Петер Фил (Италия) с 322.

Световно първенство северни дисциплини в Сапоро – 05 Март 2007 - 22:02
Оскар Свард спечели най-старото състезание по ски-бягане Васалопет – 08 Март 2007 - 16:02
Бенямин Райх увеличи аванса си за Световната купа – 10 Март 2007 - 01:54

СП ски северни дисциплини в Япония – 24 Февруари 2007 - 14:14
Норвежки триумф в спринта на СП в Сапоро – 23 Февруари 2007 - 10:29
Австрия взе последния медал от световното в Аре – 18 Февруари 2007 - 20:53
Килиан Албрехт 13-и на слалом в света, шампион е Марио Мат – 17 Февруари 2007 - 17:04
Чехкиня спечели златото в слалома на Световното в Аре – 17 Февруари 2007 - 17:03