SKI.BG
     Събота, 27 Април 2024
[english version] english version
FIS World Snow Day Sofia 2022
БЪЛГАРСКА ФЕДЕРАЦИЯ СКИ
FIS World Snow Day Sofia 2021
FIS World Snow Day Sofia 2020
FIS World Snow Day Sofia 2012
ЕДИН СКИ ДЕН НА.. фотогалерии
World Skitest
SKI.BG partner > Yourski.RU
SKI.BG PHOTO GALLERY
СКИ в България > СКИ порталът!
 
FIS Alpine World Ski Cup Bansko 2009 LIVE
СПОНСОРИ на БФСки
Националният Ски Отбор
NOKIA Snowboard FIS World Cup Big Air Sofia 2007
 
СКИ в България > СКИ порталът!

 . ски пътешествия
15 Юли 2007 - 17:06
Тюркоазен връх за приятели
изпрати на приятел Printer friendly версия

Ще започна със скоба. Българският алпинизъм е известен преди всичко със скандалите си. Когато някой се качи някъде, винаги се намира друг, който да постави под въпрос постижението му. В повечето случаи експедициите завършват с караници, а участниците в тях (разделени на лагери) дълго време не могат да се гледат.
Случаят с българска експедиция до шестия по височина връх в света Чо Ойо (8201 метра) обаче е изключение. В началото на май четирима българи стъпиха на върха без много шум и след близо едномесечни приятелски усилия.
Компактната експедиция показа височинния алпинизъм в една непозната светлина - приятелски създадена група (не на комерсиален принцип), която не претендира за „велико спортно постижение“. Независимо от крайния резултат участниците в авантюрата се връщат дори по-близки от преди. „Тръгнахме заедно, защото сме съмишленици“, разказва Петя Колчева, участник в експедицията, и третата българка, успяла да се качи на връх, по-висок от 8000 метра. Тя не крие, че първоначално е била притеснена. „Някои от нас не се познавахме“, споделя Петя. Веднага след тръгването обаче осъзнава, че опасенията й са били напразни.
Освен Петя в щурмуването на върха участва един от най-авторитетните български алпинисти - Петко Тотев (с две изкачвания над 8000 метра - Еверест и Броуд пик), и алпинистите Жеко Вътев, Георги Георгиев, Илиян Кинов, Камен Колчев и Младен Данков. В тяхна помощ са и трима шерпи. „Единият от тях беше много добър“, разказва Петя и пояснява, че се качвал на Еверест единадесет пъти.
Петя за първи път попада в тази част на Хималаите. Тя се запознава с високата планина още през 1986 г., когато отива в Памир и изкачва връх Ленин (7125 м). Следват две експедиции във Финските планини (в района на Памир) и Гарвалските Хималаи (Индия). „След това започнахме да работим“, обяснява Петя по повод близо десетгодишната дупка в алпийската си биография. През 1998 тя се пуска със ски от Монблан (4810 м), четири години по-късно се качва на Макинли (6194 м - най-високият връх в Северна Америка), зимата на 2004-2005 стъпва на Аконкагуа (6972 м - най-високият връх в Южна Америка), а през лятото на 2005 г. се връща в Памир, за да се качи на връх Коржаневска (7107 м.)
Когато говори за експедицията, Петя набляга на впечатленията си от Непал и Тибет, за маршрута, настроението в базовия лагер и това колко добре се сработили членовете на екипа. „Разделихме се на две групи и това стана абсолютно спонтанно“, разказва тя. Петя катери заедно със съпруга си Камен и Петко Тотев.
„Самото достигане на базовия лагер (4900 м) е премеждие“, спомня си алпинистката. Българите тръгват от столицата на Непал (Катманду), след което влизат в Тибет с джипове. Нощуват няколко пъти на 4300 метра, за да се аклиматизират. Това е повече от наложително - ако човешкият организъм не свикне с голямата надморска височина, резултатът от експедицията е предрешен.
След като групата достига до базовия лагер, започва преходът към т.нар. преден базов лагер, който е разположен на 5700 метра. Именно там алпинистите прекарват по-голямата част от времето си. През нощта температурите падат до минус 15 и често вали сняг.
По пътя към върха българите построяват три височинни лагера на 6400, 7200 и 7500 метра. Може и да не ви прави впечатление, но разликата във височините е сравнително голяма. Това е така, защото се върви по постоянно стръмен склон (средният наклон е около 40 градуса), като от време на време има препятствия - ледени и скални прагове.
„Решихме да направим две аклиматизационни изкачвания“, разказва Петя. Тя и съпругът й Камен достигат Чо Ойо с помощта на кислородни апарати. „Ако искахме да се качим без кислород, трябваше да направим поне три излизания“, споделя Петя. Ако това беше станало обаче, вероятно нямаше да успеят да стигнат до върха - веднага след изкачването им времето в района на Чо Ойо се влошава продължително. „Тъпо ми е, че бях с кислород“, признава Петя, но в крайна сметка човек сам избира как да се изкачва.
В деня на атаката тръгват петима - Петя, Камен, Петко, Жеко и Илиян (който се връща от около 7800 м). „Краката странно ми мръзнеха“, спомня си Петя. Впоследствие тя разбира, че дебитът на кислород от бутилката е бил под минимума. Малко пред самият връх се излиза на почти равно плато, по което се ходи близо час и половина. Когато си спомня за този пасаж, Петя престава да се усмихва: „Точно решаваш, че си достигнал най-високата част, и изведнъж осъзнаваш, че трябва да вървиш още...“
Слизането от планината за групата продължава два дни. Петко Тотев е преуморен от безкислородното изкачване и постоянните снимки с видеокамерата. Петя и Камен остават с него, за да му помогнат. „Това е нормално“, набързо обяснява Петя и припряно прехвърля снимките, на които се вижда, че двамата с Камен носят и чужда раница. „Няма нужда да коментираме“, приключва тази тема тя.
„Не мога да кажа, че ми е било лесно. Организацията беше на ниво и с останалите се сработихме чудесно, това ни помогна много за успеха“, обобщава Петя. И със сигурност не преувеличава, защото веднага след експедицията започнало кроенето на нови планове - Южния полюс, Шиша Пангма (друг осемхилядник), експедиция в Андите. „Към Еверест имам смесени чувства, обяснява липсата на най-високия връх в сметките й, там не прилича на планина - има толкова много хора...“

Чо ойо е шестият по височина връх в света. Той се намира на тибетско-непалската граница, само на 20 км от първенеца на планетата Еверест (8850 м). Висок е 8201 метра. В директен превод тибетското му име означава Тюркоазената планина. Покорен е за първи път от австрийска експедиция през 1954 г. Първото българско изкачване на Чо Ойо е точно преди 16 години, когато върха достигат двама алпинисти - Борислав Димитров и Йорданка Димитрова.

Росен БОСЕВ,  Капитал Лайт - Брой 23, 08 юни 2007


 

изпрати на приятел Printer friendly версия  

Следваща:
Разбуденото светилище – 28 Септември 2007 - 16:10
Дългите плажове на Средното Черноморие – 28 Септември 2007 - 16:18
Туризмът позеленява – 28 Септември 2007 - 16:23
Сподели маршрут – 28 Септември 2007 - 16:25
Да обиколиш света по море – 28 Септември 2007 - 16:27

Предходна:
Зьолден и краят на зимата – 30 Април 2007 - 16:10
В Швейцария не на ски, а на минерални бани – 08 Април 2007 - 10:45
Смоланд – горският рай – 07 Април 2007 - 11:41
Ком - последният див сезон – 07 Април 2007 - 11:39
Свалбард – руда, бели мечки и Роалд Амундсен – 25 Февруари 2007 - 21:05

Powered by [xt] , PHP & MySQL

NO27 на списание СКИ&БОРД, спорт, лайфстайл, индустрия !
SKI.BG PHOTO GALLERY
ispo BrandNew Awards
 ski poll
Кой зимен спорт сте опитвали и практикувате?
Алпийски ски
Ски ходене/ски туринг
Беккънтри ски
Телемарк ски
Ски бягане
Ски скок
Сноуборд
Фристайл ски
Фристайл сноуборд
Фрирайд ски
Фрирайд сноуборд
Снегоходки
Спускане с шейни
Туризъм/трекинг
СПА
Не спортувам
Друго


View results
FIS Live Timing
NO26 на списание СКИ&БОРД, спорт, лайфстайл, индустрия !
NO25 на списание СКИ&БОРД, спорт, лайфстайл, индустрия !
NO24 на списание СКИ&БОРД, спорт, лайфстайл, индустрия !
NO23 на списание СКИ&БОРД, спорт, лайфстайл, индустрия !
NO22 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO21 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO20 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO19 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO18 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO17 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO16 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO15 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO14 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NOX3 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO12 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO11 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO10 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO9 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO8 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO7 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO6 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO5 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO4 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO3 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO2 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
Списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
 
 
XXIII Olympic Winter Games PyeongChang 2018
XXIII-ти Зимни
Олимпийски игри ПьонгЧанг 2018!
XXII Olympic Winter Games Sochi 2014
XXII-ри Зимни
Олимпийски игри Сочи 2014!
XXI Olympic Winter Games, Vancouver 2010
XXI-ви Зимни
Олимпийски игри
Ванкувър 2010 !
XX Olympic Winter Games, Torino 2006
XX-ти Зимни
Олимпийски игри !
XIX Olympic Winter Games, Salt Lake 2002
XIX-ти Зимни
Олимпийски игри !
 
 
 
© 2002-2019, SKI.BG > www.ski.bg > www.skibg.com > SKI.BG > СКИ в България > Тюркоазен връх за приятели > СКИ Порталът! All rights reserved. Всички права запазени. Terms & Conditions - Условия за ползване. Powered by [xt]. нагоре