Петък, 26 Април 2024

. бг ски новини
29 Март 2003 - 21:17
СЛАЛОМЪТ : Балканска Купа 2003 : Банско

Дисциплината на Алпийските ски дисциплини, СЛАЛОМЪТ беше планиран за последните два дни от календара на BALKAN Open Cup 2003 на писта Балканиада. Стегнатото трасе на 28 Март беше наредено с еднакви врати и за мъжете и за жените. 57 врати за първи манш и 55 за втория бяха разположени от известния български състезател от близкото минало П.Шаламанов. Старта беше изтеглен в 9.30 часа поради очакваното затопляне в следобедните часове.

Ангел Пумпалов

При жените София Акхметели с време 1:43.45 минути най-накрая надви Лолович +0.53 и взе своята купа. Този път Боряна Златерева с +3.02 секунди застана на третото място. Деси Джурова беше четвърта с +6.15 секунди разлика. Мария Киркова не завърши втория манш след като беше трета в първия. Заслужава да се отбележи, че петата в крайното класиране Ефросини Коколиу от Гърция беше с разлика от +14.15 секунди след грузинката!

Боряна Златерева

Мъжкият Слалом ! Емоционална гледка! Трясъкът от сблъсъка на състезателите с коловете отекваше по цялата писта. Най-голяма врява предизвикваха привържениците на Българският национален отбор. От общо 49 стартирали мъже в първия манш излетяха 18. Жертви станаха фаворитите Стефан Георгиев и Марко Джорджевич. Това беше началото на дните на Ангел Пумпалов. И в двата манша Ангел беше най-устремен и достойно се качи на първото място с общо време 1:37.94 минути.

Иван Гребенчарски

Втори е любимецът на съдбата Иван Гребенчарски +2.53 секунди, а трети финишира младата българска надежда Деян Тодоров/1986г./ +3.62. Определено Български ден! Опит да се намърда в тройката направи македонеца Джорджи Марковски +4.49 секунди, но във втория манш изостана с почти цяла секунда от Деян. Сърбинът Велико Джорджевич пристигна едва 6ти на почти 6 секунди от Пумпалов.

Деян Тодоров

Вечерта след техническата конференция за втория слалом в заседателната зала на хотел Стражите се състоя насрочената Балканска Ски Конференция. Присъстваха представителите на всички Балкански Ски Федерации, както и поканените специално от БФСки представители на Австрийската Ски федерация. Всяка страна направи отчет за преминалите на територията и международни състезания, като бяха обсъдени и плановете за календара на Балканската Алпийска Купа за сезон 2003/2004. Намеренията са ясни, да се фиксират 2-3 състезания с участие на всички отбори, а в останалите 2-3 участието да бъде по възможност в зависимост от заетостта на отборите. Целта е на тези състезания да се подобряват точките на балканските алпийски национали. Заявено бе и намерението на българската и гръцката страни да станат домакини на кръг от европейската купа. Австрийският представител Йо Шмид изрази готовността на Австрийската ски федерация да помага с консултации и материална база за подготовката на треньорите и състезателите от балканските страни. Също така беше изказана готовността да бъдат изпращани за участие в кръгове за Балканската Купа добри австрийски състезатели с добри ФИС точки за да повдигнат рейтинга на балканските състезания.
Беше обявено очакваното пристигане на г-н доктор Клаус Лайстнер Генерален Секретар на Австрийската Ски Федерация за последния слалом в събота.

София Акхметели

29 Март 2003. Отново жените стартираха първи. Слаломът беше много засечен и това предизвика масово отпадане още в първото спускане. Трасьор беше грузинският треньор Абривишвили. Лидер в крайното класиране без коментари беше Йелена Лолович 1:45.53. Грузинката Акхметели след първото си време от първия манш в края на краищата остана втора +0.59. Трета е нашият ас Мария Киркова на +2.09 секунди от Лолович. Всъщност от 23 стартирали състезателки в крайното класиране останаха само 9! Мнението на треньорите беше, че тактиката на слалома за ФИС точките не е била построена правилно и така с отпадането на толкова много състезатели не е решен въпросът с намаляването на ФИС наказанието.

Йелена Лолович

В 9.50 часа стартираха мъжете. Ситуацията беше същата. Още в първия манш на средата на трасето изпопадаха 22ма състезатели, сред които практически целия отбор на Босна и Херцеговина. Това си беше състезание на българския отбор, начело с Ангел Пумпалов 1:38.97 минути, втори е Стефан Георгиев +2.42, трети Иван Гребенчарски +2.66, четвърти Димитър Христов +3.83 и пети Мишо Седянков +4.43 секунди. Чак след тях се подреди първият чужденец румънеца Йон Нан на +5.86 секунди разлика.

Деси Джурова

Времето се закрепи добро с малко облачност, което позволи да се направи доста пищна церемония по награждаването на финала на писта Банско, Шилигарника пред опънатите рекламни транспаранти на спонсорите. Тъй като денят беше събота за първи път се струпа масово публика и тържеството премина по всички правила. Състезателите наистина се почувстваха като звезди. Наградите връчиха г-н Васил Иванов Министъра Младежта и Спорта, г-н доктор Клаус Лайстнер Генерален Секретар на Австрийската Ски Федерация, г-жа Пепа Мицева Генерален Секретар на БФСки, г-н Цеко Минев от Първа Инвестиционна Банка, г-н Георги Тасев кмет на град Банско, г-ца Мая Игнатова директор на ски център Банско.

Г-жа Пепа Мицева  и доктор Клаус Лайстнер наблюдават спускането на Валентин Пеев

Господин Боян Марианов изпълнителен директор на "Юлен" АД изказа удовлетворението си от завършилите състезания за BALKAN Open Cup 2003 и подчерта, готовността на ски център Банско да продължи съдействието при организирането на Алпийски състезания от най-висок ранг.

Мария Киркова и Деси Джурова

Ангел Пумпалов и Иван Гребенчарски

Спечелилите Алпийци бяха наградени с Купи и много награди осигурени от спонсорите. Така празникът BALKAN Open Cup 2003 завърши с убедеността на участниците и организаторите в още по-доброто му следващо издание !

РЕЗУЛТАТИ ОТ СТАРТОВЕТЕ !

ОЧАКАВАЙТЕ СУПЕР ФОТО ГАЛЕРИЯ С НАЙ-ДОБРИТЕ БЪЛГАРСКИ СКИОРИ И СЪСТЕЗАТЕЛИ ОТ БАЛКАНСКИТЕ СТРАНИ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Балканската Купа 2003 за Алпийски ски беше спечелена от Ангел Пумпалов ! – 10 Май 2003 - 18:14
Награждаване за Купа БЪЛГАРИЯ 2003 – 19 Юни 2003 - 23:46
БФСки с ново ръководство ! – 29 Юли 2003 - 21:30
Лятото – 04 Ноември 2003 - 22:56
Българският Олимпийски Комитет на 80 години ! – 04 Ноември 2003 - 23:07

ГИГАНТСКИЯТ СЛАЛОМ : Балканска Купа 2003 : Банско – 29 Март 2003 - 20:58
Балкански Ски Маратон Пампорово 2003 – 17 Март 2003 - 21:32
Купа Смолян 2003 – 17 Март 2003 - 21:29
Racing за рекламисти на Алеко – 17 Март 2003 - 21:25