08 Януари 2006 - 14:10
Ски северни дисциплини тази седмица, завърши турнира “Четирите щанци”
изпрати на приятел Printer friendly версия

За първи път двама победители в “Четирите щанци”

СКИ СКОК. Бишофсхофен. Драматичен двубой в турнира по ски-скокове за “4-те шанци” се разви между защитаващия титлата си Яне Ахонен (Финл) и лидера за Световната купа Якуб Янда. Ахонен победи в последния старт в Бишофсхофен и се изравни с чеха в крайното класиране с по 1081,5 т. Така за първи път в 54-годишната история на турнира, двама състезатели завършиха на първо място с равен брой точки. С рекорден скок от 141.5 метра. Ахонен постигна 293 точки, преди последния опит на Янда.Чехът преодоля само 139 метра и завърши втори с 291 точки. Трети в Бишофсхофен и в крайното подреждане е норвежецът Роар Льоекелсой.

12:04 07.01.2006г.
Агенция "Фокус"

Жарков и Фъртунов пак последни

Българите Петър Фъртунов и Георги Жарков отново завършиха последни в квалификациите за веригата Четирите шанци от Световната купа по ски-скокове.

Преди турнира в Бошофсхофен, Германия, двамата регистрираха най-слабите опити от всички участници и останаха на 78-мо и 79-то място. Чехът Якуб Янда, лидер във временното класиране за Световната купа и за Четирите шанци, се класира по право и не скача, а руснакът Илдар Фачулин и гералд Вамбахер от Австрия бяха дисквалифицирани.

Фъртунов скочи 95.5 метра за 54.9 точки, а Жарков е с 89.5 метра за 43.6 точки.

С най-добър резултат в квалификацията е норвежецът Бьорн Ейнар Ромьорен. За сравнение, той има 137 метра. Финландецът Яне Ахонен, основен конкурент на Янда, е със 129.5 метра.

06.01.2006
Спорт НетИнфо

Феликс Готвалд с първа победа за сезона

Австриецът Феликс Готвалд спечели изненадваща победа за Световната купа в северната комбинация, след като в спринта абсолютният фаворит Хану Манинен показа липса на свежест и отстъпи първото място.

Четирикратният победител в дисциплината през този сезон Манинен бе пети след ски-скоковете, но в бягането бързо набра преднина по 7,5-километровото трасе. На шестия километър обаче Манинен се умори и намали темпото, от което се възползва Феликс Готвалд, който спечели първата си победа за сезона.

В бягането Готвалд победи с време 20 минути, 23.6 секунди, след като в скоковете тази сутрин бе едва 19-и.

Двукратният световен шампион Рони Акерман (Германия) завърши втори на 9,5 секунди след победителя, а трети е Петер Танде (Норвегия) на 17,1 секунди след Готвалд.

Хану Манинен остана едва пети в крайното класиране, но въпреки това запази преднината си в генералното класиране за Световната купа с 564 точки.

Втори в генералното подреждане е Рони Акерман с 417 точки, а Танде е трети с 387.

03.01.2006

Адам Малиш се отказа заради слаба форма

Бившият носител на Световната купа по ски-скок, полякът Адам Малиш, се отказа от участие в най-престижния турнир - "Четирите шанци", след като се пусна само на два кръга - в Оберсдорф и Гармиш-Партенкирхен. След тях той заема едва 16-о място в класирането, което явно не го задоволява. Малиш обяви, че няма да скача в останалите два турнира, защото се намира в много слаба форма. Той се завърна в родината си, където ще се готви за Олимпиадата в Торино от 10 до 26 февруари.

в-к Монитор, 2.01.2006

Хилде Педерсен и Василий Рочев с победи за световната купа

СКИ БЯГАНЕ. Отепаа, Естония. Хилде Педерсен (Норвегия) и Василий Рочев (Русия) спечелиха стартовете от Световната купа по ски-бягане в естонския зимен център Отепаа.

В изключително оспорвано състезание на 10 километра класически стил при жените Педерсен зае първото място с време 27:09,4 минути, надделявайки само с 2 десети от секундата над представителката на домакините Кристина Смигун.

По този начин норвежката дочака своята първа победа в 22-годишната си кариерата по белите писти на рекордната 41-годишна възраст!

Трета на 19,1 секунди се нареди Юстина Ковалчик (Полша), а четвърта на 33,8 секунди се класира лидерката за СК Марит Бьорген (Норвегия).

Бьорген продължава да е убедително начело за големия кристален гобус с 540 точки, пред Юлия Чепалова (Русия) - 460 и Клаудиа Кюнцел (Германия) - 408.

Не по-малко напрегната бе надпреверата на 15 километра класически стил при мъжете. Василий Рочев окупира върха с време 37:15,3 минути, изпреварвайки с 5 десети чеха Лукаш Бауер и с 3,7 секунди сънародника си Сергей Новиков. Това е първи успех за руснака от началото на сезона.

Начело в класирането за СК е Тобиас Ангерер (Германия) с 485 точки, следван от Тор Арне Хетланд (Норвегия) - 375 и Венсан Вито (Франция) - 353.

07.01.2006

Хану Манинен спечели 36-та победа за Световната купа

СКИ СЕВЕРНА КОМБИНАЦИЯ. Финландецът Хану Манинен продължава да доминира в стартовете за Световната купа в ски северната комбинация. Той спечели преследването на 15 км ски бягане с време 35 минути, 18.1 секунди и увеличи преднината си в генералното класиране преди Рони Акерман.
Австриецът Кристоф Билер постигна най-добър резултат в ски скоковете, но в бягането бе застигнат от Манинен на 9-ия километър и в крайна сметка се задоволи с второто място на 21.5 секунди след победителя.

Магнус Моан от Норвегия е трети на 23.7 секунди след Манинен.

С поредната си победа Хану Манинен води убедително в генералното класиране за световната купа с 664 точки след девет старта. Втори е двукратният световен шампион Рони Акерман (Германия) с 462 точки, а трети - Магнус Моан (Норвегия) с 446.

06.01.2006

Следваща:
Световна алпийска купа в Аделбоден и Марибор – 12 Януари 2006 - 15:37
Световна алпийска купа в Бад Клайнкирххайм и Венген – 15 Януари 2006 - 18:19
Световна алпийска купа в Kitzbuehel и St. Moritz – 23 Януари 2006 - 12:49
Северни дисциплини световна купа – 26 Януари 2006 - 02:08
АЛБЕРТО ТОМБА: Станах информационна агенция заради игрите – 30 Януари 2006 - 11:44

Предходна:
Снежната кралица Марлис Шилд – 06 Януари 2006 - 00:36
Якуб Янда спечели втория кръг от Четирите шанци – 02 Януари 2006 - 14:34
Състезания за Световната купа ски бягане по празниците – 02 Януари 2006 - 14:33
Ски свободен стил в Колорадо, US wild-card квалификации за Олимпиадата – 31 Декември 2005 - 18:26
Световната алпийска купа преди Нова година – 30 Декември 2005 - 11:41

NO27 на списание СКИ&БОРД, спорт, лайфстайл, индустрия !