. световни ски новини
02 Януари 2006 - 14:33
Състезания за Световната купа ски бягане по празниците

Катерина Нойманова спечели ски-бягането на 10 километра - свободен стил

СКИ БЯГАНЕ. Чехкинята Катерина Нойманова спечели ски-бягането на 10 километра - свободен стил, валидно за световната купа по ски-бягане за жени. Пред своя публика Нойманова, която вече спечели един старт за световната купа на тази дистанция в Кусамо /Финландия/, изпревари рускинята Юлия Чепалова и украинката Валентина Шевченко.

Норвежката Марит Бьорген, която поради заболяване не стартира в Нове Место, запази първото си място в генералното класиране за световната купа по ски-бягане за жени.

2/ Юлия Чепалова /Русия/ - 460
3/ Клаудия Кюнцел /Германия/ - 408 точки.

Венсан Витоз победител на 15 км

СКИ БЯГАНЕ. Французинът Венсан Витоз спечели първата си победа през сезона след като победи в ски-бягането на 15 км свободен стил, шести кръг за Световната купа. С време 38,03,00 мин той изпревари чеха Лукас Бауер /38,11,50/ и австриеца Кристиян Хофман /38,39,40/.

Голям специалист в свободния стил 30-годишният французин постигна петата си победа за Световната купа. През януари тук в Нове месте Витоз бе победител на 15 км свободен стил.

Стартирал с номер 71, един от последните в състезанието, французинът, световен шампион през 2005 година в преследването и втори в генералното класиране за световната купа 2004/05, отначало бе по-бавен от своите съперници, на след десетия километър излезе начело.

С този успех Витоз се изкачи на трето място във временното класиране за световната купа с 339 точки, след германеца Тобиас Ангерер /485/ и норвежеца Тор Арне Хетланд /375/.

Спорт НетИнфо, 01.01.2006

Хану Манинен спечели състезанието в Оберхоф

Хану Манинен (Финландия) спечели състезанието по ски-северна комбинация в германския зимен център Оберхоф.

СКИ СЕВЕРНА КОМБИНАЦИЯ. Манинен бе едва 18-и в първата дисциплина ски-скока. В ски-бягането на 15 километра обаче той успя да навакса стартирането с 2:08 минути закъснение и финишира първи за 39:59,7 минути.

Втори на 7,2 секунди завърши представителят на домакините Рони Акерман, а трети на 1:14,8 минути се нареди норвежецътМагнус Моан.

Лидерът след двата ски-скока Дайто Такахаши (Япония) се класира пети на 1:17,9 минути след победителя.

Хану Манинен увеличи аванса си на върха в класирането за СК, като води с 519 точки, следван от Магнус Моан - 350 и Рони Акерман - 337.

Спорт НетИнфо, 30.12.2005

Шведът Линд и рускинята Сидко най-бързи в спринта

СКИ БЯГАНЕ. Бьорн Линд (Швеция) и Алена Сидко (Русия) спечелиха спринтовете на 1,2 километра, кръг от Световната купа по ски-бягане в чешкия зимен център Нове Место.

В оспорвана надпревара при мъжете Бьорн Линд надделя само с 1 десета от секундата над сънародника си Петер Ларсон. Трети на 22,2 секунди завърши норвежецът Йохан Кьолстад.

Начело в класирането за СК продължава да е Тобиас Ангерер (Германия) с 485 точки, пред Тор Арне Хетланд (Норвегия) - 375 и Венсан Вито (Франция) - 239.

Алена Сидко бе най-бърза при жените, оставяйки зад себе си шведката Ана Далберг на 2,1 секунди и германката Клаудия Кюнцел на 2,9 секунди.

Марит Бьорген (Норвегия) води убедително за СК с 490 точки. Германката Клаудия Кюнцел излезе на втора позиция с 388 точки, а на трето място отстъпи Юлия Чепалова от Русия.

Якуб Янда спечели втория кръг от Четирите шанци – 02 Януари 2006 - 14:34
Снежната кралица Марлис Шилд – 06 Януари 2006 - 00:36
Ски северни дисциплини тази седмица, завърши турнира “Четирите щанци” – 08 Януари 2006 - 14:10
Световна алпийска купа в Аделбоден и Марибор – 12 Януари 2006 - 15:37
Световна алпийска купа в Бад Клайнкирххайм и Венген – 15 Януари 2006 - 18:19

Ски свободен стил в Колорадо, US wild-card квалификации за Олимпиадата – 31 Декември 2005 - 18:26
Световната алпийска купа преди Нова година – 30 Декември 2005 - 11:41
Яне Ахонен спечели надпреварата в Оберсдорф – 30 Декември 2005 - 11:36
Световна купа в Словения и Чехия – 24 Декември 2005 - 13:27
Световна алпийска купа в Италия и Франция – 18 Декември 2005 - 17:55