. световни ски новини
30 Декември 2005 - 11:41
Световната алпийска купа преди Нова година

Дарън Ралвс спечели спускането в Бормио, падания помрачиха състезанието

Американецът Дарън Ралвс спечели втория си старт на спускане от Световната купа по ски алпийски дисциплини и поведе в генералното класиране за големия кристален глобус.

Daron Rahlves of the U.S. makes his way to win the men's downhill at the Alpine ski World Cup in Bormio, northern Italy, December 29, 2005. Rahlves won a men's Alpine ski World Cup downhill race on Thursday with a time of one minute 57.68 seconds, according to provisional results. (REUTERS/Max Rossi)

През февруари Ралвс спечели сребърен медал на спускане от Шампионата на планетата в Бормио и на същата писта даде време от 1:57.68 минути и изпревари олимпийския шампион от Солт Лейк Сити Фриц Щробъл от Австрия с 32 стотни от секундата.

Трети е Тобиас Грюненфелдер от Швейцария, само на още три стотни зад Щробъл. Грюненфелдер можеше да даде по-добър резултат, но падна на финала и получи на място медицинска помощ заради контузия на коляното.

Началото на състезанието беше забавено с половин час, след като форлойферът падна и се заби в предпазните мрежи. Ново прекъсване от 10 минути се наложи след като 24-ят скиор по трасето, австриецът Ханс Грюгер, който спечели супергигантския слалом във Вал Гардена по-рано този месец, падна много зле и счупи бедрената кост на десния си крак. Грюгер беше откаран веднага в болница с хеликоптер.

Калифорниецът Ралвс, 32-годишен, доминираше в тренировките в Бормио, където е една от любимите му писти.

"Това е сериозно трасе за спускане и скиорите се борят със склона. Прилича на Бийвър Крийк и на Кицбюел, а това ме стимулира. Това е много технична писта. Много спускания стават по-лесни и по-бавни заради завоите, но на мен ми харесват бързите прави участъци. Става въпрос по-скоро за инстинкт, отколкото за рационално мислене", каза Ралвс, който спечели в Бормио и през 2002 година.

Американецът има 11 победи за Световната купа в кариерата си. Той отне лидерската позиция в генералното класиране от норвежеца Аксел Лунд Свиндал, който пропусна старта в Бормио, тъй като счупи ребро при падане на тренировка във Вал Гардена.

Спорт НетИнфо, 29.12.2005

Резултати от старта на спускане за мъже в Бормио, Италия, валиден за Световната купа по ски алпийски дисциплини:

Марлийс Шилд най-бърза на слалом в Австрия

Марлийз Шилд събра в Линц общо време 1:57,92 мин, като даде най-добро време и в двата манша - 57,35 сек и 1:00,57 мин по трасето с 64 врати.

Austria's Marlies Schild passes a gate on her way to win an alpine ski World Cup Women's slalom race in Lienz, Austria, Thursday, Dec. 29, 2005.(AP Photo/Marco Trovati)

След нея на внушителната разлика от 1,02 сек остана сънародничката й Никол Хосп, а трета е тройната олимпийска шампионка Яница Костелич (Хър). Носителката на Световната купа за миналия сезон Аня Персон (Шв) падна в първия манш. Начело в класирането е Костелич с 592 т., пред Персон - 540 и Михаела Дорфмайстер (Ав).

в-к Монитор, 30 Декември 2005

Персон с 29-а победа за Световната купа
Шведката спечели гигантския слалом в Линц (Австрия)

Аня Персон взе 29-ата победа в кариерата си за Световната купа по ски алпийски дисциплини, като финишира първа в гигантския слалом в Линц (Ав). Това е трета победа за шведката за сезон 2005/2006 г. след успехите й на слалом в Аспен (САЩ) и в чешкия курорт Шпиндлерув Млин.

В Линц, където се проведе четвъртият гигантски слалом за сезона, 24-годишната Персон завърши с общо време от двата манша 2:09,94 минути и изпревари с 0,21 секунди Никол Хосп (Ав). На трето място се класира словенката Тина Мазе (+0,40 сек). Хърватската звезда Яница Костелич завърши шеста (+0,95 сек). Слабо се представиха Михаела Дорфмайстер (Ав) и Линдзи Килдоу, който останаха съответно 23-а (+2,60 сек) и 24-а (+2,71 сек).

В класирането за дисциплината гигантски слалом начело вече е Персон с 285 точки, пред Костелич - 270, Катрин Зетел (Ав) - 240 и т.н. В генералното класиране за СК шведката също излезе начело - с 540 т., следвана от Костелич - 532, Дорфмайстер - 510 и т.н.

В същото време стана ясно, че Персон се е оплакала в писмо до Международната федерация по ски (FIS) от лошите атмосферни условия при спускането във Вал Д'Изер на 17 декември. В това състезание носителката на СК остана 18-а, а победата спечели американката Линдзи Килдоу.

"Не се виждаше дори първата врата, времето беше ужасно. Лично аз само следях синята линия. В писмото, което е подписано и от мои колежки, настоявам точките от това състезание да не бъдат признати", коментира Персон.

в-к Монитор, 29 Декември 2005

Ски свободен стил в Колорадо, US wild-card квалификации за Олимпиадата – 31 Декември 2005 - 18:26
Състезания за Световната купа ски бягане по празниците – 02 Януари 2006 - 14:33
Якуб Янда спечели втория кръг от Четирите шанци – 02 Януари 2006 - 14:34
Снежната кралица Марлис Шилд – 06 Януари 2006 - 00:36
Ски северни дисциплини тази седмица, завърши турнира “Четирите щанци” – 08 Януари 2006 - 14:10

Яне Ахонен спечели надпреварата в Оберсдорф – 30 Декември 2005 - 11:36
Световна купа в Словения и Чехия – 24 Декември 2005 - 13:27
Световна алпийска купа в Италия и Франция – 18 Декември 2005 - 17:55
ROCCA NO LIMITS – 13 Декември 2005 - 02:46
Алпийска Световна Купа: мъжете във Вал Д'Изер, а жените в Аспен – 12 Декември 2005 - 01:26