10 Декември 2007 - 17:13
Световна купа в Аспен и Бад Клайнкирххелм
изпрати на приятел Printer friendly версия

Никол Хосп спечели слалома в Аспен

Австрийката Никол Хосп спечели слалома за жени в Аспен, валиден за Световната купа по ски-алпийски дисциплини. Това е първа победа на Хосп за сезона и с нея тя измести сънародничката си Марлийз Шилд от първото място за малката Световна купа в слалома.

Хосп, олимпийска вицешампионка в слалома, даде общо време от двата манша 1 минута, 34.60 секунди и остави след себе си финландката Таня Путиайнен, която завърши втора на 1,19 секунда и сънародничката си Катрин Цетел, която допълни призовата тройка в Аспен.

Финландката Таня Путиайнен водеше след първия манш с 0,03 секунди пред Хосп, която бе втора. Австрийката обаче направи страхотно второ спускане на пистата в Аспен и грабна 10-а си победа в старт за Световната купа.

Водачката в генералното класиране Марлийз Шилд бе седма след първия манш, но не завърши във втория.

Трикратната световна шампионка Аня Персон от Швеция бе една от 11-те състезателки, които не завършиха първия манш.

Бенямин Райх с първи успех за сезона на слалом

Олимпийският шампион Бенямин Райх (Австрия) спечели слалома от Световната купа по ски-алпийски дисциплини австрийския курорт Бад Клайнкирххелм и поведе в генералното класиране. Райх поведе след първия манш и даде трето време във втория, за да завърши за 1:34.46 минута, което се оказа достатъчно за крайния успех.
Така 29-годишният австриец, носител на Световната купа през 2006 година, записа първа победа за сезона и общо 30-а в кариерата си, с което се изкачи еднолично на шестото място във вечната ранглиста, изпреварвайки сънародника си Щефан Еберхартер.

Лидер по този показател е Ингемар Стенмарк (Швеция) с 86 успeха, пред Херман Майер (Австрия) с 53, Алберто Томба (Италия) с 50, Марк Жирардели (Люксембург) с 46 и Пирмин Цурбриген (Швейцария) с 40.

На пистата "Франц Кламер" втори завърши шведът Йенс Бигмарк на 66 стотни от секундата след Райх. Трети пък остана италианецът Манфред Мьолг на 72 стотни от победителя.

С феноменално второ спускане канадецът Патрик Талер се придвижи от 28-о на четвърто място на 89 стотни от австрийския първенец в крайното класиране.

В подреждането за малката световна купа в дисциплината слалом Бенямин Райх поведе със 139 точки, пред Мьолг със 120 и Марк Жини (Швейцария) със 113.

Райх е лидер и в генералното класиране с 405 точки, пред Даниел Албрехт (Швейцария) с 332 и Дидие Кюш (Швейцария) с 273 точки.

Както е известно състезаващият се за България Килиан Албрехт и Стефан Георгиев не успяха да се класират за втория манш на слалома.

35-годишният натурализиран австриец стартира с номер 40 и завърши на 41-о място с време 51.66 секунди, изоставайки на 3.32 секунди от водача в първия манш Бенямин Райх. Албрехт остана на 1.47 секунда от 30-ото място, което щеше да му даде право да стартира и във втория манш. Стефан Георгиев пък стартира 75-и, но не успя да завърши.

09.12.2007

Кръг от Световната купа за мъже - слалом:
1. Бенямин Райх (Австрия) 1:34.46 минута (48.34 секунди и 46.12 секунди)
2. Йенс Бигмарк (Швеция) 1:35.12 (48.58 и 46.54)
3. Манфред Мьолг (Италия) 1:35.18 (48.69 и 46.49)
4. Патрик Талер (Италия) 1:35.35 (45.27 и 50.08)
5. Кристиан Девиле (Италия) 1:35.44 (49.12 и 46.32)
6. Райнфрид Хербст (Австрия) 1:35.46 (48.69 и 46.77)

***

Масимиляно Блардоне спечели гигантския слалом от Световната купа по ски в Бад Клайнкирххайм

Бад Клайнкирххайм. Италианецът Масимиляно Блардоне спечели гигантския слалом за мъже от Световната купа по ски-алпийски дисциплини в aвстрийския зимен курорт Бад Клайнкирххайм. 28-годишният Блардоне бе трети след първия манш, но направи отлично второ спускане на пистата "Франц Кламер" и с общо време и спечели състезанието. Това е четвърта победа за италианеца в гигантски слалом, валиден за Световната купа. Блардоне се е качвал на почетната стълбичка за Световната купа 13 пъти и всичките са в тази дисциплина. Втори финишира друг представител на Италия - Манфред Мьолг, само на 0,09 секунди след победителя. Американецът Тед Лиджети е трети, а водачът след първия манш Томас Фанара от Франция направи трагично второ спускане и остана последен сред завършилите състезатели. Лидерът в генералното класиране Даниел Албрехт от Швейцария завърши пети в гигантския слалом.

Световна купа в Алта Бадиа и Санкт Антон – 26 Декември 2007 - 14:55
1 милион швейцарски франка е наградният фонд на състезанията по ски-бягане "Тур дьо Ски" – 27 Декември 2007 - 12:01