. световни ски новини
10 Декември 2007 - 21:07
Световна купа северни дисциплини в Трондхайм и Давос

Австрийците доминират в ски-скока

Австриецът Томас Моргенщерн, който е и олимпийски шампион, спечели втория старт от Световната купа в ски-скока, след като триумфира и в норвежкия град Трондхайм.

Моргенщерн спечели втория скок със 131,0 метра и събра 275,7 точки. Победата е втора за австриеца, който изпревари с 5,9 точки в класирането сънародника си Грегор Шлийренцауер. Шлийренцауер събра 269,8 точки, а трети с 268,2 се нареди представителят на домакините Том Хилде. В класирането за Световната купа води Моргенщерн с 200 точки, който победи и в първия старт за сезона в Куусамо (Финландия). Друг олимпийски шампион- Ларс Бюстол (Норвегия), разочарова феновете, след като завърши предпоследен днес.

Друг от най-добрите състезатели и фаворит във всяко състезание- Андреас Якобсен (Норвегия), пропусна днешния старт, тъй като се контузи на последната тренировка. Травмата му се оказа доста сериозна и той остана една нощ в болницата. Според лекарите, Якобсен има леко сътресение на мозъка, което беше установено от прегледа на скенер. Рано тази сутрин той замина за родния си град Хьонефос, а следващите му тренировки трябва да са след близо 10 дни.

Sport1.bg
Събота, 2007-12-08 19:39

Класиране в старта за Световната купа в Трондхайм:
1.Томас Моргенщерн (Австрия)- 275, 7 точки (1 скок: 133,0; 2 скок: 131,0)
2.Грегор Шлийренцауер (Австрия)- 269,8 (134,0; 129,5)
3.Том Хилде (Норвегия)- 268,2 (131,0; 130,5)
4.Яне Ахонен (Финландия)- 261,9 (130,0; 128,0)
5.Йерней Дамян (Словения)- 261,5 (130,5; 127,0)
6.Волфганг Лойцъл (Австрия)- 258,9 (127,0; 128,5)

Бил Демонг спечели северната комбинация в Трондхайм

Американецът Бил Демонг спечели състезанието по ски-северна комбинация в норвежкия зимен център Трондхайм, трети кръг от Световната купа.

В изключително оспорвано състезание Демонг финишира първи за 38:54,9 минути, следван само на 7 десети от секундата от Бьорн Кирхайзен (Германия) и на 8,5 секунди от неговия сънародник Рони Акерман.

Американецът бе осми в ски-скока, а в ски-бягането на 15 километра даде 3-о време, което се оказа достатъчно за големия успех.

Акерман продължава да е начело в класирането за СК с 210 точки, пред Бьорн Кирхайзен - 198 и Бил Демонг - 196.

08 декември 2007

Кристоф Билер спечели спринт северната комбинация в Трондхайм

Кристоф Билер (Австрия) спечели спринтовото състезание по ски-северна комбинация (1 ски-скок и 7,5 км ски-бягане) в норвежкия зимен център Трондхайм, кръг от Световната купа.

Билер бе трети в ски-скока и даде 15-то време в ски-бягането, но успя да финишира първи за 19:36,0 минути. Втори само на 3 десети от секундата завърши Жасон Шапюи (Франция), а трети на 2,4 секунди е друг австриец - Берндхард Грубер.

Начело във временното класиране е германецът Рони Акерман с 255 точки, пред сънародника си Бьорн Кирхайзен - 234 точки, а Кристоф Билер излезе на трето място с 224 точки.

Sport1.bg
Неделя, 2007-12-09 16:49

Изненадващ победител в щафетното ски-бягане

Отборът на Чехия стана изненадващо победител в мъжката щафета на 4 по 10 километра в ски-бягането от световната купа в Давос, Швейцария. Отборът на Мартин Якс, Лукас Бауер, Милан Шперл и Мартин Кукал постигна победата с общо време 1:35,40 часа.

Втори е отборът на Италия, а трети Швеция, като и двата отбора са на по-малко от секунда зад победителите.

Надеждите за медал на Русия бяха попарени от падането на Александър Легков в края на състезанието, който дори спъна Тобиас Ангерер, пращайки Германия на 10-то място.

В женското щафетно бягане на 4 по 5 километра спечелиха норвежките Кристин Мюрер Стемланд, Кристин Стейра, Вибеке Скофтеруд и Терезе Йохауг с общо време от 53:13,0 минути пред Германия, която изостана с 4,4 секунди. Рускините завършиха трети със 17 секунди зад Норвегия.

Австриецът Томас Моргенщерн постигна трети успех в третия старт за Световната купа през този сезон. Моргенщерн дублира успеха си от вчера в Трондхайм, след като днес събра 269,6 точки от 134 метра и 128 метра в двата скока.

Второто и третото място бяха заети също от австрийци. Втори се нареди Андреас Кофлер, а трети- Волфганг Лойцъл. Третата поредна победа за Моргенщерн е и личен успех за австрийския скачач в стартовете за Световната купа.

Днес четвърти се нареди олимпийският шампион Бьорн Ейнар Ромьорен, който вчера остана предпоследен. Това е първото му сравнително успешно участие през този сезон. Другият представител на домакините от Норвегия Андреас Якобсен пък ще поднови тренировки другата седмица. Той се контузи на тренировките в четвъртък.

09.12.2007
Спорт НетИнфо

Мюнхен кандидат за зимна Олимпиада през 2018 година – 10 Декември 2007 - 21:11
Моргенщерн спечели ски-скока във Филах – 26 Декември 2007 - 14:45
Световна купа в Алта Бадиа и Санкт Антон – 26 Декември 2007 - 14:55
1 милион швейцарски франка е наградният фонд на състезанията по ски-бягане "Тур дьо Ски" – 27 Декември 2007 - 12:01
Вирпи Куитунен и Лукас Бауер спечелиха пролога на "Тур дьо Ски" – 28 Декември 2007 - 18:48

Световна купа в Аспен и Бад Клайнкирххелм – 10 Декември 2007 - 17:13
Световна алпийска купа в Бивър Крийк и Лейк Луиз – 05 Декември 2007 - 23:03
Спускане и суперкомбинация в Бийвър Крийк – 01 Декември 2007 - 15:21
Северни дисциплини в Куусамо – 01 Декември 2007 - 15:18
Световна алпийска купа в Панорама и Лейк Луиз – 26 Ноември 2007 - 12:11