. ски анализи
11 Февруари 2019 - 10:23
Какво губят ските от отказването на Линдзи Вон и Свиндал
изпрати на приятел Printer friendly версия

Световното първенство по ски в Оре ще остане завинаги в историята, след като алпийските ски останаха без двете си най-ярки звезди за последните 15 години Линдзи Вон и Аксел Лунд Свиндал. Двама от най-успешните и обичани скиори се сбогуваха по мечтан начин със спорта, след като спечелиха медали в последните си стартове. През 2012 г. двамата бяха на върха в алпийските ски, триумфирайки в Световната купа, а през уикенда стартираха за последен път в кариерите си.

Норвежкият ас Свиндал взе сребро в мъжкото спускане, оставяйки само на две стотни от златото, спечелено от неговия съотборник Шетил Янсруд. След много проблеми в последните години скиорът от Льоренског се събра за силен финален старт.

При жените ските със сигурност изгубиха още по-ярка звезда, след като Линдзи Вон също остави ските встрани. Най-голямата звезда при дамите за последните две десетилетия остана трета в коронната си дисциплина - спускането.

"Аксел и Линдзи са две от най-големите имена, които ските са виждали. За мен беше чест, че мога да ги нарека мои приятели и съм бил с тях по пистите в големи състезания. Това, че спечелиха медали в последните си стартове, е много красива история, спортът се нуждае от такива вдъхновяващи моменти и личности с характер като тях", каза последния олимпийски шампион на САЩ при мъжете Боде Милър и настоящ анализатор на "Евроспорт".

Според Милър алпийските ски губят не само двама отлични състезатели, но и ярки личности, белязали спорта.

Вон – шампион, герой, икона

"Няма човек, който да гледа ските, да харесва този спорт и да не обича Линдзи", това каза великият Ингемар Стенмарк, който присъства на последния старт на Вон на световното.

Американката не успя да подобри рекорда на Стенмарк по победи в Световната купа, оставяйки на четири успеха зад него. Въпреки всичко легендарният швед смята, че Вон се е записала със златни букви в историята на ските.

Тя има 395 старта, 137 подиума и рекордните за жена 82 победи. Вон спечели четири пъти Големия кристален глобус и добави още 16 малки глобуса в дисциплините. Американката триумфира с три олимпийски медала (злато от спускането във Ванкувър 2010) и общо осем от световни първенства. На 34 години и 115 дни тя стана най-възрастната медалистка при дамите на световно, а освен това се нареди до Свиндал и легендите Шетил Андре Оомод и Марк Жирардели, с медали от шест различни първенства.

Списъкът с постиженията на Кралицата на скоростта е безкраен, а тя е считана не само за шампион, но и за икона в ските. Сезонът започна с тежко падане за американката, която първоначално изрази желание да остане още един сезон, но в крайна сметка "реши да послуша тялото си и да каже край".

"Невероятно е как скиор с нейните успехи е толкова земен. В нея няма капка арогантност. Споменям си как я гледах със страхопочитание и трябваше да събера смелост, за да поискам снимка. За мен тя е идол, перфектната жена и вече мой приятел, защото ме допусна до себе си", казва олимпийската шампионка в спускането София Годжа.

Американката вече си е извоювала статут на истински герой. В кариерата си освен успехите Вон изпита и разочарованията от дълготрайни контузии и тежки падания. След всяко падане обаче Вон успя да се върне още по-силна. Тя прекара близо 19 години в Световната купа, влизайки в нея едва на 16.

"Исках да усетя този адреналин за последен път – емоцията, тръпката преди старт, ревът на тълпата. Заслужаваше си всяка една секунда. Може би сега не осъзнавам напълно какво се случва, но ще имам време, за да го осмисля", каза емоционалната Вон след последния си старт.

Красивият хепиенд за Краля на викингите

В елита при мъжете има много герои. Ингемар Стенмарк е считан за истинска икона, а в днешно време Марсел Хиршер е на път да подобри всички рекорди на шведа. По отношение на смелост и уважение от феновете може би на първо място е Аксел Лунд Свиндал. Норвежецът съперничи по геройство единствено на австрийската легенда Херман Майер.

Свиндал влезе в алпийските ски в труден период в края на кариерата на легендите Ласе Шус и Шетил Андре Оомод. Той не само се справи със задачата да бъде новият лидер на норвежкия тим, но си заслужи и прякора Краля на викингите.

Свиндал записа 386 старта в Световната купа с 80 подиума и 36 победи. Спечели не само девет медала в рамките на шест световни първенства, но се доказа и на най-голямата сцена – олимпийските игри. Свиндал е едва вторият норвежец в ските с повече от един златен медал на олимпиада (заедно с Оомод), но и първият който триумфира в спускането.

Норвежецът го стори в Пьонгчанг, когато на 35 години стана най-възрастният олимпийски шампион.

"Доволен съм от моята кариера. Преживял съм много неща, признавам, че на моменти не съм вярвал, че ще се върна, защото контузиите ми бяха много тежки. Приятелите и семейството обаче винаги са ми давали сила, за да се връщам. Последният ми старт беше емоционален, а това, че взех медал в него беше още по-голяма награда", каза Свиндал след спускането в Оре.

Норвежецът е претърпявал операции и на двете колена. През 2017 г. той се контузи, което му се случи за трети пореден сезон, но дори и това не го спря.

"Аксел за мен е не само съотборник и приятел. Той е сърцето на норвежкия тим. Не знам какво ще правим без него в Световната купа, защото откакто аз съм тук той винаги е бил в тима. Малко ми е гузно, че го победих в последния му старт, при това само с две стотни", каза Шетил Янсруд.

автор: Симеон Кичуков
Дневник.бг
08:28, 11 фев 19

Следваща:
Mental preparation is a missing piece of the ski racing puzzle – 05 Септември 2020 - 21:47
'ПЛАНЕТАТА ГОРИ' – 28 Декември 2023 - 19:45

Предходна:
Сочи - мегаломански проект или бижу – 05 Април 2014 - 12:40
fakti.bg: Интервю с Дафовска: Тежки години чакат българския биатлон – 13 Март 2014 - 14:29
Нужни ли са те на олимпийските игри? – 04 Декември 2013 - 16:51
„СОЧИ - ДА!” - Нестандартните XXІІ Зимни Олимпийски Игри – 26 Ноември 2013 - 21:51
Влиза ли Турция във "великолепния век" на европейския ски туризъм? – 04 Ноември 2013 - 10:31

NO27 на списание СКИ&БОРД, спорт, лайфстайл, индустрия !